Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání na Marsu

Uznání: Pathfinder Team, JPL, NASA

Dne 4.července 1997 - s využitím vlastních raket, padáku a airbagů sonda Mars Pathfinder úspěšně spočinula na povrchu Marsu v 10:07 dopoledne pacifického letního času. Devadesát minut před dosažením povrchu započal Pathfinder spoustu činností. Robotická sonda vypustila chladicí kapalinu, odpojila přeletový stupeň, brzdila až 20G při atmosférickém vstupu, rozvinula 24 stop (7m) velký padák, odhodila tepelný štít, sklouzla dolů na 60 stop(18m) dlouhé uzdě, zapálila brzdící rakety na pevné palivo, obalila se zámotkem airbagů, oddělila se od uzdy, dopadla na marťanský povrch, několikrát se odrazila (300-600 stop [90-180m] mezi dopady), usadila se na povrchu, vypustila airbagy a ustavila se, to všechno za autonomní kontroly palubního počítače. Nahoře je mozaika snímků přenesených krátce po znovuustavení spojení Pathfinderu s operátory na Zemi. Sluncem poháněné, dvě stopy (60cm) dlouhé, 25 liber (12kg) vážící robotické vozítko Mars Sojourner je vidět zohýbaně na rozložené sondě. Vzadu leží vypuštěné airbagy, kamenitý terén, vzdálené kopce a prašná hnědá marťanská obloha.

Štítky: Přistávací modul, Pathfinder, Mars


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce

Setkání Venuše, Měsíce a Jupiteru v Blížencích.

Další informace »