Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři tváře Marsu

Uznání: S. Lee (U. Colorado) et al., WFPC2, HST, NASA

Jak Mars rotuje, tak se stává viditelná většina jeho povrchu. Během nedávného průchodu Země memezi Marsem a Sluncem kosmický dalekohled Hubble Space Telescope byl schopen zachytit vůbec kdy nejdetailnější časové sekvence snímků ze Země. Tmavý a světlý písek a štěrk vytváří neobvyklý skvrnitý vzhled rudé planety. Větry působí změnu v čase u pískových struktur na marťanském povrchu Na snímku nahoře je vidět severní polární čepička vytvořená z vodního a suchého ledu, mraky včetně neobvyklé cyklony a obrovské sopečné pozůstatky ze starých časů. Sonda Mars Global Surveyor obíhající Mars pokračuje ve snímání povrchu a hledá vhodná místa pro přistání budoucích robotických výzkumníků.

Štítky: Písek, Povrch, Mars


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »