Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři tváře Marsu

Uznání: S. Lee (U. Colorado) et al., WFPC2, HST, NASA

Jak Mars rotuje, tak se stává viditelná většina jeho povrchu. Během nedávného průchodu Země memezi Marsem a Sluncem kosmický dalekohled Hubble Space Telescope byl schopen zachytit vůbec kdy nejdetailnější časové sekvence snímků ze Země. Tmavý a světlý písek a štěrk vytváří neobvyklý skvrnitý vzhled rudé planety. Větry působí změnu v čase u pískových struktur na marťanském povrchu Na snímku nahoře je vidět severní polární čepička vytvořená z vodního a suchého ledu, mraky včetně neobvyklé cyklony a obrovské sopečné pozůstatky ze starých časů. Sonda Mars Global Surveyor obíhající Mars pokračuje ve snímání povrchu a hledá vhodná místa pro přistání budoucích robotických výzkumníků.

Štítky: Písek, Povrch, Mars


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »