Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři tváře Marsu

Uznání: S. Lee (U. Colorado) et al., WFPC2, HST, NASA

Jak Mars rotuje, tak se stává viditelná většina jeho povrchu. Během nedávného průchodu Země memezi Marsem a Sluncem kosmický dalekohled Hubble Space Telescope byl schopen zachytit vůbec kdy nejdetailnější časové sekvence snímků ze Země. Tmavý a světlý písek a štěrk vytváří neobvyklý skvrnitý vzhled rudé planety. Větry působí změnu v čase u pískových struktur na marťanském povrchu Na snímku nahoře je vidět severní polární čepička vytvořená z vodního a suchého ledu, mraky včetně neobvyklé cyklony a obrovské sopečné pozůstatky ze starých časů. Sonda Mars Global Surveyor obíhající Mars pokračuje ve snímání povrchu a hledá vhodná místa pro přistání budoucích robotických výzkumníků.

Štítky: Písek, Povrch, Mars


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »