Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři tváře Marsu

Uznání: S. Lee (U. Colorado) et al., WFPC2, HST, NASA

Jak Mars rotuje, tak se stává viditelná většina jeho povrchu. Během nedávného průchodu Země memezi Marsem a Sluncem kosmický dalekohled Hubble Space Telescope byl schopen zachytit vůbec kdy nejdetailnější časové sekvence snímků ze Země. Tmavý a světlý písek a štěrk vytváří neobvyklý skvrnitý vzhled rudé planety. Větry působí změnu v čase u pískových struktur na marťanském povrchu Na snímku nahoře je vidět severní polární čepička vytvořená z vodního a suchého ledu, mraky včetně neobvyklé cyklony a obrovské sopečné pozůstatky ze starých časů. Sonda Mars Global Surveyor obíhající Mars pokračuje ve snímání povrchu a hledá vhodná místa pro přistání budoucích robotických výzkumníků.

Štítky: Písek, Povrch, Mars


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »