Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční sloup

Uznání: Grant W. Goodge, NOAA Photo Collection, US Dept. of Commerce

Už jste někdy viděli sluneční sloup? Jestli je studený vzduch a Slunce vychází nebo zapadá, tak padající ledové krystalky mohou odrážet sluneční světlo a tak vytvářet neobvyklý sloupec světla. Led někdy vytváří ploché krystaly ve tvaru silniční značky "STOP", když padá z mraků ve velkých výškách. Odpor vzduchu působí, že tyto krystaly leží téměř naplocho po většinu času když se snáší k zemi. Sluneční světlo se odráží na krystalech, které jsou správně srovnány a vytváří tak jev slunečního sloupu. Na snímku nahoře lze sluneční sloup vysledovat až do mraku, ze kterého prší odrazivé ledové krystalky.

Štítky: Ledové krystaly, Zemská atmosféra, Slunce


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »