Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční sloup

Uznání: Grant W. Goodge, NOAA Photo Collection, US Dept. of Commerce

Už jste někdy viděli sluneční sloup? Jestli je studený vzduch a Slunce vychází nebo zapadá, tak padající ledové krystalky mohou odrážet sluneční světlo a tak vytvářet neobvyklý sloupec světla. Led někdy vytváří ploché krystaly ve tvaru silniční značky "STOP", když padá z mraků ve velkých výškách. Odpor vzduchu působí, že tyto krystaly leží téměř naplocho po většinu času když se snáší k zemi. Sluneční světlo se odráží na krystalech, které jsou správně srovnány a vytváří tak jev slunečního sloupu. Na snímku nahoře lze sluneční sloup vysledovat až do mraku, ze kterého prší odrazivé ledové krystalky.

Štítky: Ledové krystaly, Zemská atmosféra, Slunce


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »