Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové hvězdy v mlhovině 30 Doradus

Uznání: John Trauger (JPL), James Westphal (Caltech), Nolan Walborn (STScI), Rodolfo Barba' (La Plata Observatory), NASA

Porovnejte tyto odpovídající snímky z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope (viditelné světlo nahoře; infračervené dole) z oblasti ve které vznikají hvězdy, z mlhoviny 30 Doradus. Najděte očíslované šipky na infračerveném snímku, které označují nově zrozené hmotné hvězdy. Například, šipky 1 až 5 ukazují na kompaktní kupy jasných mladých hvězd. Po vzniku zhroucením plynných a prachových mračen větry a radiace z těchto hvězd vymetly zůstavající zaclánějící materiál a učinily tak kupy zjevnější jak ve viditelném, tak v infračerveném světle. Ale do prachu jsou stále ponořeny a proto snadno viditené jen v pronikajícím infračerveném světle nově zrozené hvězdya hvězdné soustavy označené šipkami 2, 3 a 4. Možná i ještě význačnější jsou jasné infračervené skvrny označené šipkami 6 a 7. Jsou v jedné přímce na opačných stranách jasné kupy označené šipkou č. 5 a mohly být ve zkutečnosti způsobeny symetrickými výtrysky materiálu jednou z mladých hvězd v kupě. Každá z těchto světelných skvrn je asi 5 světelných let daleko od kupy a odpovídaly by bodům, ve kterých energetický tryskaný materiál dopadá na okolní mrachová mračna.

Štítky: Hmotné hvězdy, Lmc, Star-formation


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falkon 9

Náhodné pozorování při podvečerním výstupu na Plešivec.

Další informace »