Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové hvězdy v mlhovině 30 Doradus

Uznání: John Trauger (JPL), James Westphal (Caltech), Nolan Walborn (STScI), Rodolfo Barba' (La Plata Observatory), NASA

Porovnejte tyto odpovídající snímky z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope (viditelné světlo nahoře; infračervené dole) z oblasti ve které vznikají hvězdy, z mlhoviny 30 Doradus. Najděte očíslované šipky na infračerveném snímku, které označují nově zrozené hmotné hvězdy. Například, šipky 1 až 5 ukazují na kompaktní kupy jasných mladých hvězd. Po vzniku zhroucením plynných a prachových mračen větry a radiace z těchto hvězd vymetly zůstavající zaclánějící materiál a učinily tak kupy zjevnější jak ve viditelném, tak v infračerveném světle. Ale do prachu jsou stále ponořeny a proto snadno viditené jen v pronikajícím infračerveném světle nově zrozené hvězdya hvězdné soustavy označené šipkami 2, 3 a 4. Možná i ještě význačnější jsou jasné infračervené skvrny označené šipkami 6 a 7. Jsou v jedné přímce na opačných stranách jasné kupy označené šipkou č. 5 a mohly být ve zkutečnosti způsobeny symetrickými výtrysky materiálu jednou z mladých hvězd v kupě. Každá z těchto světelných skvrn je asi 5 světelných let daleko od kupy a odpovídaly by bodům, ve kterých energetický tryskaný materiál dopadá na okolní mrachová mračna.

Štítky: Hmotné hvězdy, Lmc, Star-formation


14. vesmírný týden 2021

14. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 4. do 11. 4. 2021. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je viditelný ráno a dopoledne. Večer je nad západem vidět Mars v souhvězdí Býka a kužel zvířetníkového světla. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Stále je k vidění poměrně jasná nova v souhvězdí Kassiopeia. Perseverance má vysadit vrtulníček Ingenuity, který provede testy přežití v mrazivé marsovské noci a o týden později snad i poletí. Starship SN11 úspěšně letěla, ale před přistáním selhala a došlo k její destrukci. Na ISS se má 9. dubna vydat další tříčlenná posádka v Sojuzu MS-18. Před 30 lety byla vypuštěna velká gama observatoř Compton, před 20 lety startovala umělá družice Mars Odyssey a před 15 lety byla na dráhu kolem Venuše navedena Venus Express.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kométa C/2020 R4 Atlas

kométa C/2020 R4 Atlas

Další informace »