Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojhvězda Phi Persei

Uznání: Douglas Gies (CHARA, GSU) et. al.
Illustration: William Pounds

Je jasné, která hvězda je větší v této binární soustavě. Tato malířova vize dvojhvězdy Phi Persei, vzdálené 720 světelných let, vytvořená na základě nedávných výsledků, nám ukazuje jasnou, rychle se točící hmotnou hvězdu obklopenou diskem plynu. Malá doprovodná hvězda obíhá 160 miliónů kilometrů daleko. Větší hvězda je nyní asi 9 krát hmotnější než ta menší, ale nebylo tomu tak vždycky. Před deseti milióny let byla malá složka ve skutečnosti nejhmotnější hvězdou soustavy a pro svou větší hmotnost dospěla rychleji do fáze obří hvězdy. Po ztrátě svých zbytnělých vnějších vrstev k nyní hmotnější hvězdě, všechno co zůstalo je svlečené, velice horké jádro o hmotnosti asi jednoho Slunce. V dalších deseti miliónech let se mohou role obrátit jak nyní hmotnější hvězda zbytní do své obří fáze a "vrátí" hmotu své doprovodné hvězdě. Skončí tyto hvězdy svůj život jako bílý trpaslík nebo jako supernova? Astronomové považují konečný osud takového hmotu se vyměňující, interaktivní binární soustavy za otevřenou otázku a výzvu pro současné teorie vývoje hvězd.

Štítky: Hvězdný vývoj, Binary, Hvězdy


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa Neowise nad Dolním Benešovem

Druhý pokus o vyfocení komety. Původně jsem si myslel, že kometa nepůjde z tohoto místa vidět. Naštěstí byla vidět skvěle. Ještě větší štěstí bylo, že zrovna během focení jedné z fotek padal krásně dlouze viditelný meteor. Sony A7ii, 1x13s, f/4, iso-3200

Další informace »