Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká trpasličí galaxie Leo I

Uznání: (AAO), AATB

Leo I je trpasličí sférická galaxie v Místní skupině galaxií jíž dominují naše Galaxie Mléčná dráha a M31. Leo I je považována za nejvzdálenější z jedenácti známých malých satelitních galaxií obíhajících naši Galaxii Mléčnou dráhu. Kromě LMC a SMC jsou všechny satelitní galaxie Mléčné dráhy malé, slabé trpasličí sféroidy včetně nejbližší galaxie - Trpasličí galaxie ve Střelci. Leo I je vzdálenější než většina z nich, předpokládá se, že je asi 250 kpc daleko. Ačkoliv je v Leo I vidět velmi málo hvězdotvorného plynu, analýzy stáří hvězd ukazují, že hvězdy vznikly teprve nedávno před miliardou let.

Štítky: Místní skupina, Trpasličí sféroidní, Galaxie


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »