Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání: NSTTF, Sandia National Labs, DOE

I největší moderní opticaké dalekohledy jsou malé, když je porovnáme se sběrnou plochou zařízení Central Receiver Test Facility (CRTF) v Novém Mexiku, USA. CRTF má 220 zrcadel, každé o průměru přes 7 metrů a všechna jsou zaměřena na jedinou věž. Hlavním účelem CRTF je výzkum metod zachytávání a použití sluneční energie. CRTF nevytváří zaostřené obrazy oblohy jako normální astronomický dalekohled, zato ale sbírá světlo z mnohem větší plochy. Nedávno začali astronomové z projektu STACEE používat CRTF ke sběru sekundárního světla emitovaného, když vysokoenergetické paprsky gama dopadají do zemské atmosféry. Fotony v takovém pásmu mohou umožnit další výzkum záhadných gama vzplanutí a mohou být emitovány, když kosmické paprsky ze supernovy dopadají na plynná mračna v mezihvězdném prostředí.

Štítky: Dalekohled, Kosmické paprsky, Gama záření


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »