Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání: NSTTF, Sandia National Labs, DOE

I největší moderní opticaké dalekohledy jsou malé, když je porovnáme se sběrnou plochou zařízení Central Receiver Test Facility (CRTF) v Novém Mexiku, USA. CRTF má 220 zrcadel, každé o průměru přes 7 metrů a všechna jsou zaměřena na jedinou věž. Hlavním účelem CRTF je výzkum metod zachytávání a použití sluneční energie. CRTF nevytváří zaostřené obrazy oblohy jako normální astronomický dalekohled, zato ale sbírá světlo z mnohem větší plochy. Nedávno začali astronomové z projektu STACEE používat CRTF ke sběru sekundárního světla emitovaného, když vysokoenergetické paprsky gama dopadají do zemské atmosféry. Fotony v takovém pásmu mohou umožnit další výzkum záhadných gama vzplanutí a mohou být emitovány, když kosmické paprsky ze supernovy dopadají na plynná mračna v mezihvězdném prostředí.

Štítky: Dalekohled, Kosmické paprsky, Gama záření


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »