Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání: NSTTF, Sandia National Labs, DOE

I největší moderní opticaké dalekohledy jsou malé, když je porovnáme se sběrnou plochou zařízení Central Receiver Test Facility (CRTF) v Novém Mexiku, USA. CRTF má 220 zrcadel, každé o průměru přes 7 metrů a všechna jsou zaměřena na jedinou věž. Hlavním účelem CRTF je výzkum metod zachytávání a použití sluneční energie. CRTF nevytváří zaostřené obrazy oblohy jako normální astronomický dalekohled, zato ale sbírá světlo z mnohem větší plochy. Nedávno začali astronomové z projektu STACEE používat CRTF ke sběru sekundárního světla emitovaného, když vysokoenergetické paprsky gama dopadají do zemské atmosféry. Fotony v takovém pásmu mohou umožnit další výzkum záhadných gama vzplanutí a mohou být emitovány, když kosmické paprsky ze supernovy dopadají na plynná mračna v mezihvězdném prostředí.

Štítky: Dalekohled, Kosmické paprsky, Gama záření


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »