Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě hodiny před Neptunem

Uznání: Voyager 2, NASA

Snímek nahoře pořídila dvě hodiny před nejtěsnějším přiblížením k Neptunu v roce 1989 sonda Voyager 2. Poprvé byly jasně vidět dlouhé lehce zbarvené mraky typu cirrus vznášející se vysoko v neptunově atmosféře. Stíny těchto mraků lze vidět na nižších vrstvách mraků. Většina neptunovy atmosféry se skládá z vodíku a helia, jež jsou ovšem neviditelné. Modrá barva Neptuna vzniká díky menšímu množství atmosférického metanu, který především absorbuje červené světlo. Neptune má nejrychlejší větry ve Sluneční soustavě s poryvy dosahujícími 2000 kilometerů za hodinu. Nedávné spekulace předpokládají, že je možné za hustých horkých podmínek, které existují pod mračny Uranu a Neptunu vytvářet diamanty.

Štítky: Neptunova atmosféra, Neptun


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »