Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě hodiny před Neptunem

Uznání: Voyager 2, NASA

Snímek nahoře pořídila dvě hodiny před nejtěsnějším přiblížením k Neptunu v roce 1989 sonda Voyager 2. Poprvé byly jasně vidět dlouhé lehce zbarvené mraky typu cirrus vznášející se vysoko v neptunově atmosféře. Stíny těchto mraků lze vidět na nižších vrstvách mraků. Většina neptunovy atmosféry se skládá z vodíku a helia, jež jsou ovšem neviditelné. Modrá barva Neptuna vzniká díky menšímu množství atmosférického metanu, který především absorbuje červené světlo. Neptune má nejrychlejší větry ve Sluneční soustavě s poryvy dosahujícími 2000 kilometerů za hodinu. Nedávné spekulace předpokládají, že je možné za hustých horkých podmínek, které existují pod mračny Uranu a Neptunu vytvářet diamanty.

Štítky: Neptunova atmosféra, Neptun


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »