Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v Orionu

Uznání: PSU, CXO, NASA

Na zimní severní obloze jasně září hvězdy Orionu, v souhvězdí které je domovem nejbližší velké hvězdné porodnice Velké mlhoviny v Orionu, zhruba 1500 světelných let daleko. Nápadně jasný shluk hvězd ve středu tohoto snímku části mlhoviny z rentgenového dalekohledu Chandry jsou masivní hvězdy Trapezu - mladé kupy hvězd, kde stojí za většinou viditelné záře mlhoviny. Ale skutečně velký počet dalších hvězd viditelných na tomto rentgenovém snímku, který se rozkládá asi na 10 světelných letech, překvapil a potěšil astronomy tento snímek byl nedávno označen jako nejbohatší pole rentgenových zdrojů, které bylo vůbec kdy zaznamenáno. Snímek tak dramaticky ilustruje, že mladé hvězdy jsou až zázračné rentgenové zdroje o nichž se předpokládá že vytváří v horkých hvězdných koronách a povrchových vzplanutích v silných magnetických polích mladých hvězd. Naše samotné středně staré Slunce bylo pravděpodobně tisíckrát jasnější než hvězdy Trapezu, když bylo také jen několik miliónů let staré. Tmavé čáry přes snímek jsou přístrojovými artifakty.

Štítky: Hvězdokupa, Hvězda, Korona, Rentgenový, Mlhovina Orion, Trapéz


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »