Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v Orionu

Uznání: PSU, CXO, NASA

Na zimní severní obloze jasně září hvězdy Orionu, v souhvězdí které je domovem nejbližší velké hvězdné porodnice Velké mlhoviny v Orionu, zhruba 1500 světelných let daleko. Nápadně jasný shluk hvězd ve středu tohoto snímku části mlhoviny z rentgenového dalekohledu Chandry jsou masivní hvězdy Trapezu - mladé kupy hvězd, kde stojí za většinou viditelné záře mlhoviny. Ale skutečně velký počet dalších hvězd viditelných na tomto rentgenovém snímku, který se rozkládá asi na 10 světelných letech, překvapil a potěšil astronomy tento snímek byl nedávno označen jako nejbohatší pole rentgenových zdrojů, které bylo vůbec kdy zaznamenáno. Snímek tak dramaticky ilustruje, že mladé hvězdy jsou až zázračné rentgenové zdroje o nichž se předpokládá že vytváří v horkých hvězdných koronách a povrchových vzplanutích v silných magnetických polích mladých hvězd. Naše samotné středně staré Slunce bylo pravděpodobně tisíckrát jasnější než hvězdy Trapezu, když bylo také jen několik miliónů let staré. Tmavé čáry přes snímek jsou přístrojovými artifakty.

Štítky: Hvězdokupa, Hvězda, Korona, Rentgenový, Mlhovina Orion, Trapéz


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »