Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v Orionu

Uznání: PSU, CXO, NASA

Na zimní severní obloze jasně září hvězdy Orionu, v souhvězdí které je domovem nejbližší velké hvězdné porodnice Velké mlhoviny v Orionu, zhruba 1500 světelných let daleko. Nápadně jasný shluk hvězd ve středu tohoto snímku části mlhoviny z rentgenového dalekohledu Chandry jsou masivní hvězdy Trapezu - mladé kupy hvězd, kde stojí za většinou viditelné záře mlhoviny. Ale skutečně velký počet dalších hvězd viditelných na tomto rentgenovém snímku, který se rozkládá asi na 10 světelných letech, překvapil a potěšil astronomy tento snímek byl nedávno označen jako nejbohatší pole rentgenových zdrojů, které bylo vůbec kdy zaznamenáno. Snímek tak dramaticky ilustruje, že mladé hvězdy jsou až zázračné rentgenové zdroje o nichž se předpokládá že vytváří v horkých hvězdných koronách a povrchových vzplanutích v silných magnetických polích mladých hvězd. Naše samotné středně staré Slunce bylo pravděpodobně tisíckrát jasnější než hvězdy Trapezu, když bylo také jen několik miliónů let staré. Tmavé čáry přes snímek jsou přístrojovými artifakty.

Štítky: Hvězdokupa, Hvězda, Korona, Rentgenový, Mlhovina Orion, Trapéz


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »