Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy v Orionu

Uznání: PSU, CXO, NASA

Na zimní severní obloze jasně září hvězdy Orionu, v souhvězdí které je domovem nejbližší velké hvězdné porodnice Velké mlhoviny v Orionu, zhruba 1500 světelných let daleko. Nápadně jasný shluk hvězd ve středu tohoto snímku části mlhoviny z rentgenového dalekohledu Chandry jsou masivní hvězdy Trapezu - mladé kupy hvězd, kde stojí za většinou viditelné záře mlhoviny. Ale skutečně velký počet dalších hvězd viditelných na tomto rentgenovém snímku, který se rozkládá asi na 10 světelných letech, překvapil a potěšil astronomy tento snímek byl nedávno označen jako nejbohatší pole rentgenových zdrojů, které bylo vůbec kdy zaznamenáno. Snímek tak dramaticky ilustruje, že mladé hvězdy jsou až zázračné rentgenové zdroje o nichž se předpokládá že vytváří v horkých hvězdných koronách a povrchových vzplanutích v silných magnetických polích mladých hvězd. Naše samotné středně staré Slunce bylo pravděpodobně tisíckrát jasnější než hvězdy Trapezu, když bylo také jen několik miliónů let staré. Tmavé čáry přes snímek jsou přístrojovými artifakty.

Štítky: Hvězdokupa, Hvězda, Korona, Rentgenový, Mlhovina Orion, Trapéz


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »