Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eta Carina v rentgenu

Uznání: Chandra X-ray Observatory, NASA

Eta Carinae je jedním z nejzářivějších hvězdných systémů v naší Galaxii, jež vyzařuje milionkrát více energie než naše Slunce. Eta Carinae je též jedním z nejpodivnějších hvězdných systémů známý svým zjasňováním a zeslabováním již od let kolem roku 1800. Nedávno observatoř Chandra pozorovala Eta Carinae v rentgenovém záření a přidala dokonce víc neočekávaných kaménků do této záhadné skládačky. Na snímku nahoře je vnější prstenec ve tvaru podkovy o průměru asi dvou světelných let a jak bylo objeveno obklopuje horké jádro, jež měří napříč asi 3 světelné měsíce. Jedna věc se jeví pravděpodobná: tyto sktruktury vznikly kolizí hmoty vyvržené z centra nadzvukovými rychlostmi. Pokračují spekulace o tom, že u Eta Carinae dojde k explozi supernovy někdy v příštích tisíci letech.

Štítky: Rentgenové paprsky, Eta Carina, Hvězda


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »