Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eta Carina v rentgenu

Uznání: Chandra X-ray Observatory, NASA

Eta Carinae je jedním z nejzářivějších hvězdných systémů v naší Galaxii, jež vyzařuje milionkrát více energie než naše Slunce. Eta Carinae je též jedním z nejpodivnějších hvězdných systémů známý svým zjasňováním a zeslabováním již od let kolem roku 1800. Nedávno observatoř Chandra pozorovala Eta Carinae v rentgenovém záření a přidala dokonce víc neočekávaných kaménků do této záhadné skládačky. Na snímku nahoře je vnější prstenec ve tvaru podkovy o průměru asi dvou světelných let a jak bylo objeveno obklopuje horké jádro, jež měří napříč asi 3 světelné měsíce. Jedna věc se jeví pravděpodobná: tyto sktruktury vznikly kolizí hmoty vyvržené z centra nadzvukovými rychlostmi. Pokračují spekulace o tom, že u Eta Carinae dojde k explozi supernovy někdy v příštích tisíci letech.

Štítky: Rentgenové paprsky, Eta Carina, Hvězda


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »