Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2346: Planetární mlhovina ve tvaru Motýla

Uznání: Massimo Stiavelli (STScI), Inge Heyer (STScI) et al.,
& the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Vypadá to jako motýl, ale je to větší jak naše Sluneční soustava. NGC 2346 je planetární mlhovina tvořená plynem a prachem, který se vyvinul do důvěrně známého tvaru. V srdci bipolární planetární mlhoviny je pár blízkých hvězd jež obíhají kolem sebe jednou za 16 dní. Příběh motýla pravděpodobně začal před milióny let, když byly hvězdy více vzdálené. Hmotnější hvězda expandovala a obklopila svou binární složku a způsobila, že se obě hvězdy po spirále přiblížily a odvrhly prstence plynu. Později došlo k vývinu horkých plynných bublin, když zústalo obnažené jádro hmotného červené obří hvězdy. Za miliardy let se naše Slunce stane červeným obrem a bude emitovat planetární mlhovinu, ale asi ne ve tvaru motýla, protože Slunce nemá žádnou binární složku.

Štítky: Motýl, NGC 2346, Planetární mlhovina


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Španělsko, Galicie

Fotografováno od větrných elektráren poblíž obce A Fonsagrada. Trochu těžkopádná práce s rawem.

Další informace »