Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2346: Planetární mlhovina ve tvaru Motýla

Uznání: Massimo Stiavelli (STScI), Inge Heyer (STScI) et al.,
& the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Vypadá to jako motýl, ale je to větší jak naše Sluneční soustava. NGC 2346 je planetární mlhovina tvořená plynem a prachem, který se vyvinul do důvěrně známého tvaru. V srdci bipolární planetární mlhoviny je pár blízkých hvězd jež obíhají kolem sebe jednou za 16 dní. Příběh motýla pravděpodobně začal před milióny let, když byly hvězdy více vzdálené. Hmotnější hvězda expandovala a obklopila svou binární složku a způsobila, že se obě hvězdy po spirále přiblížily a odvrhly prstence plynu. Později došlo k vývinu horkých plynných bublin, když zústalo obnažené jádro hmotného červené obří hvězdy. Za miliardy let se naše Slunce stane červeným obrem a bude emitovat planetární mlhovinu, ale asi ne ve tvaru motýla, protože Slunce nemá žádnou binární složku.

Štítky: Motýl, NGC 2346, Planetární mlhovina


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »