Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Triton: Největší měsíc Neptuna

Uznání: Voyager 2, NASA

Před stopadesáti třemi roky, 10.října 1846, pozoroval William Lassell nově objevenou planetu Neptun. Snažil se potvrdit své pozorování z předešlého týdne, že Neptun má prstenec. Tentokrát ale objevil, že Neptun má též družici. Lassell brzy ověřil, že prstenec byl produktem distorze obrazu jeho nového dalekohledu, ale měsíc Triton zůstal. Snímek Tritona (nahoře) pořídila v roce 1989 dosud jediná sonda, jež proletěla kolem Tritona: Voyager 2. Voyager 2 objevil fascinující krajinu, tenoučkou atmosféru a dokonce důkazy pro ledové sopky v tomto světě podivných drah a rotací. Ironicky, Voyager 2 také potvrdil existenci úplně tenkých prstenců kolem Neptuna - ale ty musely být Lassellovi zcela neviditelné!

Štítky: Neptunův měsíc, Triton, Neptun


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »