Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpěněná Mléčná dráha

Uznání: W. Waller (Tufts) and F. Varosi (GSFC), IRAS, SkyView, NASA

Astronomové objevili, že pohled na prach v rovině Mléčné dráhy se trochu podobá napěněné sklenici piva. Zdá se, že prach mezi hvězdami v naší Galaxii je uspořádán jako bubliny a prázdnoty -- zčeřené rázy a větry vyvolanými v průběhu životního cyklu hvězd. Tento umělý infračervený snímek vznikl na základě údajů z družice NASA IRAS a mapuje záření z okrajů galaktických prachových mračen a odhaluje komplexní rozložení. Snímek pokrývá oblast asi 40x60 stupňů se středem v galaktické rovině blízko oblasti Labutě. Ukazuje jasná bublinovitá a obloukovitá prachová mračna kolem zbytků supernov a oblastí zrodu hvězd ponořených v galaktickém disku.

Štítky: Galaxie, Mléčná dráha, Prach


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »