Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1365: Spirální galaxie s příčkou

Uznání:
Ground-based image: Allan Sandage (CIW), John Bedke (CSC, STScI)
WFPC2 image:John Trauger (JPL), NASA
NICMOS image: C. Marcella Carollo (JHU and Columbia Univ.), NASA, ESA

NGC 1365 je obří spirální galaxie s příčkou o průměru asi 200 tisíc světelných let a ve vzdálenosti 60 miliónů světelných let v souhvězdí Pece (Fornax). Tyto tři nedávno uvolněné snímky nabízí pohledy na tento majestátní vesmírný ostrov ve viditelném a infračeveném světle. Uprostřed je pozemský optický snímek, jež ukazuje spirální ramena NGC 1365 odvíjející se od centrální galaktické příčky. Superponované barevné obdélníky označují pole odpovídajících vložených snímků. Vlevo nahoře je ve viditelném světle snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope jež zobrazuje hvězdokupy mladých modrých hvězd a tmavé prachové pásy poblíž středu NGC 1365. Jasné žluté jádro pravděpodobně hostí masivní černou díru. Vpravo dole je Hubbleův infračervený pohled na střed galaxie. Také ukazuje mladé hvězdokupy jako modré skvrny ale navíc odhaluje jasné infračervené skvrny jenž odpovídají nově zrozeným kupám stále ještě skrytým optickému pohledu prachovými mračny. Astronomové předpokládají, že gravitační pole NGC 1365 hraje klíčovou roli ve vývoji galaxie, proto směruje plyn a prach do ústředního hvězdotvorného víru a konečně krmí materiálem svou černou díru.

Štítky: Spirála s příčkou, Černá díra, Spirální galaxie, Star-formation


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »