Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání:
Courtesy William Keel (Univ. Alabama, Tuscaloosa)

Tato starožiná 60-ti kopějková známka oslavuje významný úspěch. Dne 7.října před 40 lety (7.10.1959), sovětská meziplanetární stanice, která byla nazvána "Luna 3" úspěšně vyfotografovala vzdálenější stranu Měsíce a tak poskytla obyvatelům planety Země jejich vůbec první pohled na tuto skrytou polokouli. Vzhledem k nedostupnosti dnes běžné digitální zobrazovací technologie Luna 3 pořídila snímky na 35mm film, který automaticky vyvolala na palubě. Snímky byly skanovány a signál přenesen na Zemi v následujících dnech, což byl též asi první meziplanetární fax. Všech sedmnáct snímků, které byly přijaty poskytlo dostatečné pokrytí a rozlišení pro konstrukci mapy odvrácené strany a k indentifikování nekolika největších útvarů. Na známce jsou vyobrazeny nepotvrzené oblasti Moskevské moře, Sovětské hory, Zátoka kosmonautů a Moře snů.

Štítky: Luna 3, Odvrácená strana, Měsíc


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »