Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání:
Courtesy William Keel (Univ. Alabama, Tuscaloosa)

Tato starožiná 60-ti kopějková známka oslavuje významný úspěch. Dne 7.října před 40 lety (7.10.1959), sovětská meziplanetární stanice, která byla nazvána "Luna 3" úspěšně vyfotografovala vzdálenější stranu Měsíce a tak poskytla obyvatelům planety Země jejich vůbec první pohled na tuto skrytou polokouli. Vzhledem k nedostupnosti dnes běžné digitální zobrazovací technologie Luna 3 pořídila snímky na 35mm film, který automaticky vyvolala na palubě. Snímky byly skanovány a signál přenesen na Zemi v následujících dnech, což byl též asi první meziplanetární fax. Všech sedmnáct snímků, které byly přijaty poskytlo dostatečné pokrytí a rozlišení pro konstrukci mapy odvrácené strany a k indentifikování nekolika největších útvarů. Na známce jsou vyobrazeny nepotvrzené oblasti Moskevské moře, Sovětské hory, Zátoka kosmonautů a Moře snů.

Štítky: Luna 3, Odvrácená strana, Měsíc


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »