Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1365: Blízká spirální galaxie s příčkou

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Mnoho spirálních galaxií má příčky napříč jejich středy. I naše vlastní Galaxie Mléčná dráha je má možná příčku, ale si ne tak nápadnou jako je ta v NGC 1365, nahoře. Trvání a pohyb příčky navozuje poměrně masivní spirální ramena. Roymístění jasných mladých modrých hvězd a tmavých prachových pásů též naznačují silné rotující hustotní vlny tvoření hvězd. NGC 1365 je členem kupy galaxií v souhvězdí Pece (Fornax) . Protože n8NGC 1365 je poměrně blízko tak jsou možná simultánní měření její rychlosti a vzdálenosti, což umožní astronomům odhadnout jak rychle se rozpíná náš vesmír.

Štítky: Vesmír, Spirální, Galaxie


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »