Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protisvit

Uznání: H. Fukushima, D. Kinoshita, & J. Watanabe (NAOJ)

Když se budete pečlivě dívat, tak můžete uvidět zář na protilehlé straně od Slunce. V noci je tato zář známá jako protisvit (německy "gegenschein", anglicky lze říci "counter glow"), a může být viditelná jako slabá záře na velice tmavé obloze jak je zobrazeno nahoře. Protisvit je sluneční světlo odražené zpět malými prachovými částicemi. Tyto prachové částice jsou velké asi milimetr a jsou odštěpky planetek a obíhají v rovině ekliptiky jako planety. Protisvit se liší od zvířetníkového světla vysokým úhlem odrazu. Ve dne lze z letadla v mracích na opačné straně od Slunce pozorovat jev podobný protisvitu, který se nazývá glorie.

Štítky: Sluneční soustava, Slunce, Prach


44. vesmírný týden 2025

44. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 10. do 2. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) nám dělá radost nízko na večerní obloze, pokud se vůbec vyjasní. O něco výše je trochu slabší kometa C/2025 R2 (SWAN). Obě jsou krásné ve větším dalekohledu. Dozvěděli jsme se, kterých 13 experimentů mise Aleše Svobody na ISS podpoří ESA. Japonská zásobovací loď HTV-X je na cestě k ISS. Mezinárodní vesmírná stanice je trvale obydlena již 25 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 na Zemplíne

Nikon d500, 50mm

Další informace »