Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obálky ve Vaječné mlhovině

Uznání: R. Thompson (U. Arizona) et al., NICMOS, HST, NASA

Vaječná mlhovina se rozšlehává. Podobně jako si kuřátka proklovávají svou cestu z vajíček, tak hvězda ve středu Vaječné mlhoviny odhazuje pryč obálky plynu a prachu a pomalu se transformuje do bílého trpaslíka. Snímek nahoře pořídila nově instalovaný přístroj Near Infrared Camera Multi-Object Spectrometer (NICMOS) na palubě kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Hvězdu nyní obklopuje tlustý prstenec prachu skrze který uniká plyn obálky. Nově vypuzené plynné obálky unikají v paprscích jak lze vidět na původním snímku z HST a na snímku nahoře. Tento infračervený snímek je ve falešných barvách aby zvýraznil dva odlišné typy emise. Červené světlo reprezentuje horký vodíkový plyn zahřátý kolizemi expandujích obálek. Modré světlo reprezentuje světlo z centrální hvězdy odražené prachem v mlhovině. Světlu trvá asi 3000 let než k nám přiletí z Vaječné mlhoviny, jež stokrát větší jak naše Sluneční soustava.

Štítky: Sluneční soustava, Slunce, Prach


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »