Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

COBE Dipól: Vesmírem rychle

Uznání: DMR, COBE, NASA, Four-Year Sky Map

Naše Země není v klidu. Země se pohybuje okolo Slunce. Slunce obíhá kolem středu Mléčné dráhy. Naše Galaxie Mléčná dráha obíhá v Místní skupině (galaxií). Místní skupina padá směrem ke kupě galaxií v Panně (Virgo). Ale tyto rychlosti jsou menší než rychlost kterou se všechny objekty dohromady pohybují vůči mikrovlnnému pozadí. Na mapě celé oblohy nahoře radiace ve směru pohybu Země se jeví posunutá do modra a je tudíž teplejší, zatímco radiace na opačné straně oblohy je posunutí do červena a je tudíž studenější. Mapa ukazuje, že se Místní skupina galaxií pohybuje rychlostí asi 600 km/s vůči primordiální radiaci. Tato vysoká rychlost nebyla původně očekávána a její vysoká hodnota je stále nevysvětlena. Proč se pohybujeme tak rychle? Co za tím vězí?

Štítky: COBE, Vesmír


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »