Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomie ze stíhačky F-18

Uznání: Dan Durda and Alan Stern (SwRI)

V období kvetoucích pozemských a vesmírných observatoří astronomové také používají přístroje na palubách letadel - nyní úspěšně zaznamenali zákryt planetky z výkonného tryskového letadla. Tato blikající animace představuje dvě digitalizované políčka z letových dat asteroidu číslo 308 "Polyxo" přecházejícím před nebo zakrývající slabou hvězdu blízko středu pole. Použitá kamera známá jako "Jihozápadní ultrafialový zobrazovací systém" Southwest Ultraviolet Imaging System (SWUIS-A) byla namontována v kokpitu tryskového letadla NASA F/A-18 (vložený snímek dole vlevo). Dřívější bitevník amerického námořnictva F/A-18 dokázal nalétnout do přesné polohy aby zaznamenal zákryt zatímco letěl nad mraky a většinou zatemňující zemské atmosféry. Časové zpracování údajů z SWUIS-A ze zákrytu ukáže velikost asteroidu, který je jinak příliš malý, že memůže být zobrazen ani Hubbleovým dalekohledem. Mezi budoucí letecké mise přístroje SWUIS-A bude možná patřit lov na vulkanoidy, předpokládané malé asteroidy obíhající Slunce uvnitř dráhy Merkura.

Štítky: Zákryt, Asteroid, F-18, Polyxo, Animated gif


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »