Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jihozápadní Merkur

Uznání: Mariner 10, NASA

Planeta Merkur se podobá Měsíci. Starý povrch Merkura je silně poset krátery jako u mnoha dalších měsíců. Merkur je větší než většina měsíců, ale menší než jupiterův měsíc Ganymed a saturnův měsíc Titan. Merkur je mnohem hustší a hmotnější než kterýkoliv jiný měsíc, protože se skládá převážně ze železa. Ve skutečnosti Země je jediná planeta, která je hustší. Návštěvník na povrchu Merkura by uviděl podivné věci. Protože se Merkur otočí přesně třikrát každé dva oběhy kolem Slunce a protože oběžná dráha Merkuraje výrazně eliptická, návštěvník na Merkuru by mohl vidět východ Slunce, zastávku na obloze, pohyb zpět k vycházejícímu horizontu, zase zastávku a pak rychlý západ za opačným horizontem. Blízkost Merkura ke Slunci způsobuje, že je ze Země viditelný pouze krátkou dobu po západu nebo před východem Slunce.

Štítky: Merkur, Krátery


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »