Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První světlo na XMM-Newton: LMC rentgenově

Uznání: Courtesy ESA

Evropská kosmická agentura ESA včera zveřejnila tento a další spektakulární snímky "prvního světla" z její nové rentgenové observatoře na oběžné dráze pokřtěné XMM-Newton. Bouřlivá a zpěněná oblast zrodu a zániku hvězd v naší malé sousední galaxii Velkém Magellanově mraku (LMC) na tomto poli byla vybrána k testování rentgenových zobrazovacích schopností observatoře XMM-Newton. Snímek je ve falešných barvách, kde nízkoenergetické rentgenové paprsky jsou převedeny do červené, střední energie do zelené a vysoké energie do modré. Barvy tak reprezentují miliónové teploty rentgenových emisních oblastí, červené jsou nejchladnější, modré nejvíce horké. Pozůstatky po hvězdě, která explodovala jako supernova 1987a se zde jeví jako bílý rentgenový zdroj, zatímco další zbytek po supernově katalogizovaný jako N157D je nejjasnějším zdrojem vlevo nahoře. Modravý oblouk mimo střed je asi také zbytkem po supernově, jejíž zbytkové mraky interakují s místním mezihvězdným plynem LMC.

Štítky: Kosmická loď, Asteroid, Blízko, Eros


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »