Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První světlo na XMM-Newton: LMC rentgenově

Uznání: Courtesy ESA

Evropská kosmická agentura ESA včera zveřejnila tento a další spektakulární snímky "prvního světla" z její nové rentgenové observatoře na oběžné dráze pokřtěné XMM-Newton. Bouřlivá a zpěněná oblast zrodu a zániku hvězd v naší malé sousední galaxii Velkém Magellanově mraku (LMC) na tomto poli byla vybrána k testování rentgenových zobrazovacích schopností observatoře XMM-Newton. Snímek je ve falešných barvách, kde nízkoenergetické rentgenové paprsky jsou převedeny do červené, střední energie do zelené a vysoké energie do modré. Barvy tak reprezentují miliónové teploty rentgenových emisních oblastí, červené jsou nejchladnější, modré nejvíce horké. Pozůstatky po hvězdě, která explodovala jako supernova 1987a se zde jeví jako bílý rentgenový zdroj, zatímco další zbytek po supernově katalogizovaný jako N157D je nejjasnějším zdrojem vlevo nahoře. Modravý oblouk mimo střed je asi také zbytkem po supernově, jejíž zbytkové mraky interakují s místním mezihvězdným plynem LMC.

Štítky: Kosmická loď, Asteroid, Blízko, Eros


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »