Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messierův maraton

Uznání a copyright: P. Gitto

Pro mnoho amatérských pozorovatelů posedlých jarní astronomickou horečkou je tu zase čas pustit se do Messierova maratonu! Jarní rovnodennost nastane 20.března a tak označí první jarní den na severní polokouli. Také to ovšem znamená žádoucí situaci na nebi pro potenciální prohlédnutí všech objektů z katalogu Charlese Messiera, francouzského astronoma v 18.století, v jednom pozorovacím běhu od nádherného soumraku až do rozbřesku. Tento rok bude na tmavé obloze poblíž skutečné rovnodenosti vadit jasný úplněk, takže vhodné noci poblíž novu pro weekendové maratonce jsou z 11/12.března a 1/2.dubna. (Jako bonus navíc jsou v těchto datech vidět všechny planety naší sluneční soustavy.) Astronom Paul Gitto vytvořil tuto mistrovskou tabulku Messierova maratonu o 11 řádcích a 10 sloupcích z objektů Messierova katalogu. V numerickém pořadí, tabulka začíná M1, Krabí mlhovinou (vlevo nahoře) a končí M110, malou eliptickou galaxií v Andromedě (dole vpravo). Gittovi snímky byly pořízeny digitální kamerou a zrcadlovým dalekohledem o průměru 25cm (10 palců).

Štítky: Rovnodennost, Messierův katalog, Messierův objekt


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »