Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messierův maraton

Uznání a copyright: P. Gitto

Pro mnoho amatérských pozorovatelů posedlých jarní astronomickou horečkou je tu zase čas pustit se do Messierova maratonu! Jarní rovnodennost nastane 20.března a tak označí první jarní den na severní polokouli. Také to ovšem znamená žádoucí situaci na nebi pro potenciální prohlédnutí všech objektů z katalogu Charlese Messiera, francouzského astronoma v 18.století, v jednom pozorovacím běhu od nádherného soumraku až do rozbřesku. Tento rok bude na tmavé obloze poblíž skutečné rovnodenosti vadit jasný úplněk, takže vhodné noci poblíž novu pro weekendové maratonce jsou z 11/12.března a 1/2.dubna. (Jako bonus navíc jsou v těchto datech vidět všechny planety naší sluneční soustavy.) Astronom Paul Gitto vytvořil tuto mistrovskou tabulku Messierova maratonu o 11 řádcích a 10 sloupcích z objektů Messierova katalogu. V numerickém pořadí, tabulka začíná M1, Krabí mlhovinou (vlevo nahoře) a končí M110, malou eliptickou galaxií v Andromedě (dole vpravo). Gittovi snímky byly pořízeny digitální kamerou a zrcadlovým dalekohledem o průměru 25cm (10 palců).

Štítky: Rovnodennost, Messierův katalog, Messierův objekt


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »