Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha a planety

Uznání a copyright: Steve Sumner

Lákavá večerní obloha 10.února nad Rocklinem v Kalifornii inspirovala astrofotografa Steva Sumnera k zachycení tohoto výjmečného pohledu na pět planet a Měsíc. Jasný Měsíc byl blízko své první čtvrti silně přeexponován, ale Saturn, Jupiter, Mars a Merkur (a ovšem horizont planety Země) jsou jasně viditelné v houstnoucím soumraku. V této skupině planet viditelných pouhým okem zřetelně chybí Venuše, která je stále časně vidět jako Jitřenka. Merkur se tento měsíc připojil k Venuši v ranním rozbřesku, ale Saturn, Jupiter a Mars stále jasně září na západní večerní stmívající se obloze a vytváří jiné blízké skvělé uskupení se srpkem Měsíce.

Štítky: Mars, Měsíc, Venuše, Saturn, Jupiter, Obloha, Země, Merkur


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny při západu

vyfoceno při západu slunce ,Canon EOS R5m2 , RF 100-500 500 mm , f/18 , 1/8000 s , ISO 800 ,

Další informace »