Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální výtrysk hmoty

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA

Koncem minulého měsíce se zvedlo z aktivního slunenčího povrchu eruptivní vlákno a vystřelilo do vesmíru tuto obří bublinu magnetického plazmatu. Na tomto snímku je přímé sluneční světlo sice zakryto, ale relativní poloha Slunce i velikost jsou označeny bílým půlkruhem dole ve středu. Výhled se rozprostírá až 2 nebo i více miliónů kilometrů od slunečního povrchu. Náznaky těchto explozivních událostí označované anglicky jako "coronal mass ejections" nebo CME, byly objeveny družicemi v ranných sedmdesátých letech, ale tento dramatický snímek je částí podrobné série pořízené nyní operující družicí SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory). Kolem minima cyklu slunenční aktivity se CME mohou vyskytnout jednou za týden, ale jak se přibližuje sluneční maximum, tak se dá očekávat kadence 2 i více za den. Tento CME zcela jasně nebyl nasměrován na Zemi, u silných CME lze pozorovat výrazný vliv na kosmické počasí a ty, které směřují na naši planetu mohou mít vážné důsledky.

Štítky: Asteroid, Eros


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »