Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta do středu Galaxie

Uznání: S. Price (AFRL/VSBC) et al., CBE, MSX, USAF

V klasickém díle science fiction Julese Vernea Cesta do středu Země, se profesor Hardwigg a jeho společníci setkávají s řadou podivných a vzrušujících divů. A jaké divy se nalézají v centru naší Galaxie? Nyní astronomové vědí o některých zvláštních objektech, které zde existují, jako rozsáhlá prachová oblaka, jasné mladé hvězdy, rotující plynové prstence, a dokonce i velké černé díry. Hodně je toho v galaktickém středu skryto pro náš pohled ve viditelném světle oblaky prachu a plynu, ale za ta je možno nahlédnout v jiných oborech elektromagnetického spektra. Zobrazený snímek oblasti galaktického jádra byl pořízen v infračerveném oboru v roce 1996 dalekohledem na palubě družice Midcourse Space Experiment. Samotný střed se objevuje jako jasná skvrnka zhruba v blízkosti středu snímku, jež má zorné pole kolem 1 stupně. Galaktický severní pól leží směrem nahoru. Snímek je ve falešných barvách - záření hvězd je modré, zatímco prach zeleně-šedý, s tendencí do ruda v chladnějších oblastech.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Jules verne


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce AR2786, AR2785

Snímek aktivních oblastí Slunce v H-Alfa

Další informace »