Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta do středu Galaxie

Uznání: S. Price (AFRL/VSBC) et al., CBE, MSX, USAF

V klasickém díle science fiction Julese Vernea Cesta do středu Země, se profesor Hardwigg a jeho společníci setkávají s řadou podivných a vzrušujících divů. A jaké divy se nalézají v centru naší Galaxie? Nyní astronomové vědí o některých zvláštních objektech, které zde existují, jako rozsáhlá prachová oblaka, jasné mladé hvězdy, rotující plynové prstence, a dokonce i velké černé díry. Hodně je toho v galaktickém středu skryto pro náš pohled ve viditelném světle oblaky prachu a plynu, ale za ta je možno nahlédnout v jiných oborech elektromagnetického spektra. Zobrazený snímek oblasti galaktického jádra byl pořízen v infračerveném oboru v roce 1996 dalekohledem na palubě družice Midcourse Space Experiment. Samotný střed se objevuje jako jasná skvrnka zhruba v blízkosti středu snímku, jež má zorné pole kolem 1 stupně. Galaktický severní pól leží směrem nahoru. Snímek je ve falešných barvách - záření hvězd je modré, zatímco prach zeleně-šedý, s tendencí do ruda v chladnějších oblastech.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Jules verne


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »