Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta do středu Galaxie

Uznání: S. Price (AFRL/VSBC) et al., CBE, MSX, USAF

V klasickém díle science fiction Julese Vernea Cesta do středu Země, se profesor Hardwigg a jeho společníci setkávají s řadou podivných a vzrušujících divů. A jaké divy se nalézají v centru naší Galaxie? Nyní astronomové vědí o některých zvláštních objektech, které zde existují, jako rozsáhlá prachová oblaka, jasné mladé hvězdy, rotující plynové prstence, a dokonce i velké černé díry. Hodně je toho v galaktickém středu skryto pro náš pohled ve viditelném světle oblaky prachu a plynu, ale za ta je možno nahlédnout v jiných oborech elektromagnetického spektra. Zobrazený snímek oblasti galaktického jádra byl pořízen v infračerveném oboru v roce 1996 dalekohledem na palubě družice Midcourse Space Experiment. Samotný střed se objevuje jako jasná skvrnka zhruba v blízkosti středu snímku, jež má zorné pole kolem 1 stupně. Galaktický severní pól leží směrem nahoru. Snímek je ve falešných barvách - záření hvězd je modré, zatímco prach zeleně-šedý, s tendencí do ruda v chladnějších oblastech.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Jules verne


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »