Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří kupa ohýbá, láme obrazy

Uznání: W. N. Colley & E. Turner (Princeton), J.A. Tyson (Lucent Technologies), HST, NASA

Čím jsou tyto podivné modré objekty? Mnoho z nich je obrazy jediné, neobvyklé, modré, prstýnek připomínající galaxie, která náhodou leží přímo za obří kupou galaxií. Galaktická kupa se zde jeví jako žlutá a -- společně stemnou hmotou v ní -- hraje roli gravitační čočky. Gravitační čočky mohou vytvářet několik obrazů galaxie na pozadí, stejně jako je možno pozorovat mnoho světelných bodů při pohledu skrz sklenku na vzdálenou pouliční lampu. Typický tvar této vzdálené galaxie -- která se pravděpodobně právě formuje -- umožnil astronomům usoudit na její samostatné obrazy na 4, 8, 9 a 10 hodinách od centra kupy. Snad dokonce i modrá šmouha tesně vlevo od středu je dalším obraze! Tento okázalý snímek z Hubble Space Telescope byl pořízen v říjnu 1994.

Štítky: Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


25. vesmírný týden 2025

25. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a vidíme i řadu skvrn. Mohou se objevit oblaka NLC. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce. Mise Axiom-4 k ISS musela být odložena.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází na ranní oblohu

Další informace »