Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří kupa ohýbá, láme obrazy

Uznání: W. N. Colley & E. Turner (Princeton), J.A. Tyson (Lucent Technologies), HST, NASA

Čím jsou tyto podivné modré objekty? Mnoho z nich je obrazy jediné, neobvyklé, modré, prstýnek připomínající galaxie, která náhodou leží přímo za obří kupou galaxií. Galaktická kupa se zde jeví jako žlutá a -- společně stemnou hmotou v ní -- hraje roli gravitační čočky. Gravitační čočky mohou vytvářet několik obrazů galaxie na pozadí, stejně jako je možno pozorovat mnoho světelných bodů při pohledu skrz sklenku na vzdálenou pouliční lampu. Typický tvar této vzdálené galaxie -- která se pravděpodobně právě formuje -- umožnil astronomům usoudit na její samostatné obrazy na 4, 8, 9 a 10 hodinách od centra kupy. Snad dokonce i modrá šmouha tesně vlevo od středu je dalším obraze! Tento okázalý snímek z Hubble Space Telescope byl pořízen v říjnu 1994.

Štítky: Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »