Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření ze středu Galaxie

Uznání: G.Garmire (PSU), F. Baganoff (MIT), et al., CXO, NASA

Výzkumem kvazarů a aktivních galaxií ve vzdáleném vesmíru došli astronomové k závěru, že většina galaxií má ve svém centru masivní černou díru. Vířící hvězdy a silné proměnné rádiové zdroje nabízí přesvědčivé důkazy, že dokonce i galaktické centrum naší vlastní Mléčné dráhy hostí takové bizardní objekty a to zhruba 30 tisíc světelných let daleko. Trvalo ale dlouho uvědomit si, že když se tam skrývají masivní černé díry, tak by také měly vytvářet rentgenové záření - které ovšem dříve nebylo identifikováno. Nyní byly možná nalezeny poměrně slabé chybějící rentgenové zdroje. S využitím citlivé observatoře Chandra astronomové pořídili tento rentgenový snímek středu Galaxie ve falešných barvách. Bílá skvrna ve středu ponořená do difuzního oblaku rentgenového horkého plynu odpovídá rentgenovému zdroji přesně v poloze silného rádiového zdroje a předpokládané černé díry. Na snímku v rozsahu deset světelných let ve vzdálenosti galaktického středu jsou též další rentgenové zdroje. Vzhledem k rádiové a rentgenové emisi generované padajícím materiálem do ústřední černé díry Mléčné dráhy se předpokládá její hmotnost přes 2 milióny sluncí.

Štítky: Galaktický střed, Rentgenový, Černá díra


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »