Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření ze středu Galaxie

Uznání: G.Garmire (PSU), F. Baganoff (MIT), et al., CXO, NASA

Výzkumem kvazarů a aktivních galaxií ve vzdáleném vesmíru došli astronomové k závěru, že většina galaxií má ve svém centru masivní černou díru. Vířící hvězdy a silné proměnné rádiové zdroje nabízí přesvědčivé důkazy, že dokonce i galaktické centrum naší vlastní Mléčné dráhy hostí takové bizardní objekty a to zhruba 30 tisíc světelných let daleko. Trvalo ale dlouho uvědomit si, že když se tam skrývají masivní černé díry, tak by také měly vytvářet rentgenové záření - které ovšem dříve nebylo identifikováno. Nyní byly možná nalezeny poměrně slabé chybějící rentgenové zdroje. S využitím citlivé observatoře Chandra astronomové pořídili tento rentgenový snímek středu Galaxie ve falešných barvách. Bílá skvrna ve středu ponořená do difuzního oblaku rentgenového horkého plynu odpovídá rentgenovému zdroji přesně v poloze silného rádiového zdroje a předpokládané černé díry. Na snímku v rozsahu deset světelných let ve vzdálenosti galaktického středu jsou též další rentgenové zdroje. Vzhledem k rádiové a rentgenové emisi generované padajícím materiálem do ústřední černé díry Mléčné dráhy se předpokládá její hmotnost přes 2 milióny sluncí.

Štítky: Galaktický střed, Rentgenový, Černá díra


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »