Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření ze středu Galaxie

Uznání: G.Garmire (PSU), F. Baganoff (MIT), et al., CXO, NASA

Výzkumem kvazarů a aktivních galaxií ve vzdáleném vesmíru došli astronomové k závěru, že většina galaxií má ve svém centru masivní černou díru. Vířící hvězdy a silné proměnné rádiové zdroje nabízí přesvědčivé důkazy, že dokonce i galaktické centrum naší vlastní Mléčné dráhy hostí takové bizardní objekty a to zhruba 30 tisíc světelných let daleko. Trvalo ale dlouho uvědomit si, že když se tam skrývají masivní černé díry, tak by také měly vytvářet rentgenové záření - které ovšem dříve nebylo identifikováno. Nyní byly možná nalezeny poměrně slabé chybějící rentgenové zdroje. S využitím citlivé observatoře Chandra astronomové pořídili tento rentgenový snímek středu Galaxie ve falešných barvách. Bílá skvrna ve středu ponořená do difuzního oblaku rentgenového horkého plynu odpovídá rentgenovému zdroji přesně v poloze silného rádiového zdroje a předpokládané černé díry. Na snímku v rozsahu deset světelných let ve vzdálenosti galaktického středu jsou též další rentgenové zdroje. Vzhledem k rádiové a rentgenové emisi generované padajícím materiálem do ústřední černé díry Mléčné dráhy se předpokládá její hmotnost přes 2 milióny sluncí.

Štítky: Galaktický střed, Rentgenový, Černá díra


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »