Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření ze středu Galaxie

Uznání: G.Garmire (PSU), F. Baganoff (MIT), et al., CXO, NASA

Výzkumem kvazarů a aktivních galaxií ve vzdáleném vesmíru došli astronomové k závěru, že většina galaxií má ve svém centru masivní černou díru. Vířící hvězdy a silné proměnné rádiové zdroje nabízí přesvědčivé důkazy, že dokonce i galaktické centrum naší vlastní Mléčné dráhy hostí takové bizardní objekty a to zhruba 30 tisíc světelných let daleko. Trvalo ale dlouho uvědomit si, že když se tam skrývají masivní černé díry, tak by také měly vytvářet rentgenové záření - které ovšem dříve nebylo identifikováno. Nyní byly možná nalezeny poměrně slabé chybějící rentgenové zdroje. S využitím citlivé observatoře Chandra astronomové pořídili tento rentgenový snímek středu Galaxie ve falešných barvách. Bílá skvrna ve středu ponořená do difuzního oblaku rentgenového horkého plynu odpovídá rentgenovému zdroji přesně v poloze silného rádiového zdroje a předpokládané černé díry. Na snímku v rozsahu deset světelných let ve vzdálenosti galaktického středu jsou též další rentgenové zdroje. Vzhledem k rádiové a rentgenové emisi generované padajícím materiálem do ústřední černé díry Mléčné dráhy se předpokládá její hmotnost přes 2 milióny sluncí.

Štítky: Galaktický střed, Rentgenový, Černá díra


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »