Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okolo pluje velká černá díra ...

Uznání: David H. Bennett (Notre Dame) et al., WFPC2, HST, NASA

Černá díra tiše pluje vesmírem. Je nějaký způsob jak se o tom dovědět ? Až do minulého týdne všechny objekty, které by mohly být černými děrami v naší Galaxii byly částí binárních hvězdných soustav. Podle hypotézy v těchto případech plyn z doprovodné složky víří kolem černé díry, zahřívá se a emituje rentgenové záření před tím než spadne dovnitř. Minulý týden byla ale zveřejněna analýza tajemně tmavého objektu, který se pohybuje před vzdálenou hvězdou pozadí a dramaticky zvětšuje světlo této hvězdy jevem gravitační čočky jak je zobrazeno nahoře. Vysoká hmotnost a nízká úroveň světla této podivné čočky dávají astronomům tušit, že právě detekovali osamělou černou díru o hmotnosti šest krát větší jak Slunce. Samotná existence izolovaných černých děr není překvapením, protože by měly být konečným produktem jader masivních hvězd.

Štítky: Galaxie, Černá díra, Zobrazení gravitační čočkou


25. vesmírný týden 2025

25. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a vidíme i řadu skvrn. Mohou se objevit oblaka NLC. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce. Mise Axiom-4 k ISS musela být odložena.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází na ranní oblohu

Další informace »