Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okolo pluje velká černá díra ...

Uznání: David H. Bennett (Notre Dame) et al., WFPC2, HST, NASA

Černá díra tiše pluje vesmírem. Je nějaký způsob jak se o tom dovědět ? Až do minulého týdne všechny objekty, které by mohly být černými děrami v naší Galaxii byly částí binárních hvězdných soustav. Podle hypotézy v těchto případech plyn z doprovodné složky víří kolem černé díry, zahřívá se a emituje rentgenové záření před tím než spadne dovnitř. Minulý týden byla ale zveřejněna analýza tajemně tmavého objektu, který se pohybuje před vzdálenou hvězdou pozadí a dramaticky zvětšuje světlo této hvězdy jevem gravitační čočky jak je zobrazeno nahoře. Vysoká hmotnost a nízká úroveň světla této podivné čočky dávají astronomům tušit, že právě detekovali osamělou černou díru o hmotnosti šest krát větší jak Slunce. Samotná existence izolovaných černých děr není překvapením, protože by měly být konečným produktem jader masivních hvězd.

Štítky: Galaxie, Černá díra, Zobrazení gravitační čočkou


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »