Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7635: Bublinová mlhovina

Uznání: Donald Walter (SCSU) et al., WFPC2, HST, NASA

Co vytvořilo tuto obrovskou vesmírnou bublinu? Masivní hvězda, která je nejenon jasná a modrá, ale také emituje rychlý hvězdný vítr složený z ionizovaného plynu. Bublinová mlhovina je ve skutečnosti nejmenší ze tří bublin obklopujících masivní hvězdu BD+602522 a je částí gigantické sítě bublin S162 vytvořené i s pomocí dalších masivních hvězd. Rychle se pohybující plyn rozpíná BD+602522 a vytlačuje okolní řídký plyn do obálky. Energetické světlo hvězdy pak ionizuje obálku a způsobuje tak záři. Snímek nahoře, který pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope a byl zveřejněn minulý týden, ukazuje spoustu podrobností. Bublinové mlhoviny jež nebyly doposud vidět a hodně z nich doposud nejsou pochopeny. Mlhovina též známá jako NGC 7635 má napříč 6 světelných let a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Kasiopei.

Štítky: Emisní mlhovina, Molekulární mračno


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »