Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V4641 Sgr: Kandidát na nejbližší černou díru

Uznání: Robert M. Hjellming et al., VLA, NRAO

Objekt, o němž mnoho astronomů věří, že je černou dírou se nachází jen 1500 světelných let od Země, což z něj činí nejbližšího kandidáta na černou díru. Objekt je ale dosti daleko, takže obří chrlené exploze nepředstavují nebezpečí. Na snímku nahoře je V4641 zachycen právě po vyzářeném vzplanutí na radiových vlnách. Jsou viditelné výtrysky, které trvaly pouze minuty. V4641 je čtvrtým známým mikrokvazarem, miniaturní verzí masivních, hmotu vyvrhujících černých děr jež se předpokládají ve středech galaxií. O explozích samotných se nepředpokládá, že jsou vyvrhovány přímo z černé díry, z místa odkud žádná hmota ani informace nemůže uniknout, ale z okolí černé díry, kde se může zahřívat hmota z doprovodné hvězdy jak dopadá dovnitř. Astronomové nadále pracují na pochopení proč se V4641 chová podivně i na černou díru, jelikož výbuchy, které vytváří zanikají během minut a objevují se v jiných časech v odlišných vlnových délkách světla.

Štítky: Černá díra, Rádiový zdroj, Rentgenový zdroj


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »