Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V4641 Sgr: Kandidát na nejbližší černou díru

Uznání: Robert M. Hjellming et al., VLA, NRAO

Objekt, o němž mnoho astronomů věří, že je černou dírou se nachází jen 1500 světelných let od Země, což z něj činí nejbližšího kandidáta na černou díru. Objekt je ale dosti daleko, takže obří chrlené exploze nepředstavují nebezpečí. Na snímku nahoře je V4641 zachycen právě po vyzářeném vzplanutí na radiových vlnách. Jsou viditelné výtrysky, které trvaly pouze minuty. V4641 je čtvrtým známým mikrokvazarem, miniaturní verzí masivních, hmotu vyvrhujících černých děr jež se předpokládají ve středech galaxií. O explozích samotných se nepředpokládá, že jsou vyvrhovány přímo z černé díry, z místa odkud žádná hmota ani informace nemůže uniknout, ale z okolí černé díry, kde se může zahřívat hmota z doprovodné hvězdy jak dopadá dovnitř. Astronomové nadále pracují na pochopení proč se V4641 chová podivně i na černou díru, jelikož výbuchy, které vytváří zanikají během minut a objevují se v jiných časech v odlišných vlnových délkách světla.

Štítky: Černá díra, Rádiový zdroj, Rentgenový zdroj


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »