Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Comptonova gama observatoř

Uznání: STS-37 Crew, Compton Science Support Center, NASA

Comptonova gama observatoř (Compton Gamma Ray Observatory - CGRO) je nejhmotnějším tělesem vůbec kdy vypuštěným raketoplánem NASA v roce 1991 a pokračuje v revolučních objevech gama astronomie. Obíhající observatoř vidí oblohu v gama fotonech - ve světle tak modrém, že ho lidé nikdy nemohou uvidět. Tyto fotony jsou odstíněny zemskou atmosférou a nedosáhnou zemského povrchu. Výsledky z observatoře CGRO zobrazené nahoře ukázaly celý vesmír jako násilné a rychle se měnící místo - pokud se díváme v gama záření. Astronomové s využitím údajů z CGRO pokračují v monumentálních objevech včetně identifikace záhadných gama vzplanutí, které jedinečným způsobem ozařují celý vesmír, objevu celé nové třídy kvazarů a objevu objektů tak podivných, že astronomové nemohou přijít na to čím vlastně jsou.

Štítky: Gama záření, Observatoř, Družice


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »