Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce také vychází

Uznání: STS-47 Crew, NASA

Pohled na východ slunce z nízké oběžné sráhy Země může být opravdu dramatický (a autoři se omlouvají Hemingway-ovi za použití jeho (The Sun Also Rises) titulu!). Na tomto dech beroucím pohledu z raketoplánu Endeavor je vidět Slunce jak právě vykouklo za vysoké hřibovité bouřkové mraky jejichž silueta dosahuje horní hranice troposféry, nejspodnější vrstvy atmosféry planety Země. Průchod slunečního světla přes prach těchto hustých vrstev atmosféry působí, že se jeví červené. Modrý pruh zase označuje stratosféru, řídkou horní atmosféru, kterí především rozptyluje modré světlo.

Štítky: Slunce, Mračna, Hemingway


22. vesmírný týden 2026

22. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2026. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a zdánlivě se přibližuje Jupiteru. Teoreticky by měl být večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Parádní zážitek přinesl testovací let IFT-12 Super Heavy Starship. Úspěšné byly i malé rakety, evropská Vega-C a Electron. Čína úspěšně vyslala další tříčlennou posádku na svou stanici Tiangong. Devadesátky se dožívá Jan Kolář, který komentoval přistání Apolla 11 na Měsíci. Je to i 60 let od prvního amerického měkkého přistání na Měsíci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 R1 (PANSTARRS)

Širokoúhlý snímek komety C/2023 R1 (PANSTARRS) na pozadí hvězd souhvězdí Štítu. Jasnost zhruba mezi 13. a 14. magnitudou. Na snímku se zachytily i stopy planetek (921) Jovita a (51) Nemausa.

Další informace »