Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chandra rozlišila tvrdé rentgenové záření pozadí

Uznání: R. Mushotzky (GSFC) et al., Chandra, NASA

Je všude, ale nikdo nevěděl proč. V každém směru obloha vždycky září rentgenovým zářením. Jev rentgenového záření pozadí byl objeven před 35 lety, brzy po vypuštění prvních rentgenových družic a od té doby zůstal nevysvětlený. Včera byly zveřejněny výsledky založené na datech z nedávno vypuštěné rentgenové observatoře Chandra, které zřejmě rozřešily tuto záhadu. Fotografie nahoře ukazuje, že asi 80 procent difuzního tvrdého rentgenového záření pozadí je způsobeno velkým množstvím velmi slabých zdrojů. Nová otázka je, co jsou tyto zdroje? Ranné spekulace z nichž mnohé předcházely tato pozorování předpokládají, že mnohé z těchto zdrojů jsou aktivní centra ve vzdálených galaxiích a asi obsahují masivní černé díry. Pořád ale ještě mohou být i jiné zdroje zatím neznámého původu.

Štítky: Chandra, Rentgenové pozadí


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »