Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chandra rozlišila tvrdé rentgenové záření pozadí

Uznání: R. Mushotzky (GSFC) et al., Chandra, NASA

Je všude, ale nikdo nevěděl proč. V každém směru obloha vždycky září rentgenovým zářením. Jev rentgenového záření pozadí byl objeven před 35 lety, brzy po vypuštění prvních rentgenových družic a od té doby zůstal nevysvětlený. Včera byly zveřejněny výsledky založené na datech z nedávno vypuštěné rentgenové observatoře Chandra, které zřejmě rozřešily tuto záhadu. Fotografie nahoře ukazuje, že asi 80 procent difuzního tvrdého rentgenového záření pozadí je způsobeno velkým množstvím velmi slabých zdrojů. Nová otázka je, co jsou tyto zdroje? Ranné spekulace z nichž mnohé předcházely tato pozorování předpokládají, že mnohé z těchto zdrojů jsou aktivní centra ve vzdálených galaxiích a asi obsahují masivní černé díry. Pořád ale ještě mohou být i jiné zdroje zatím neznámého původu.

Štítky: Chandra, Rentgenové pozadí


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »