Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chandra rozlišila tvrdé rentgenové záření pozadí

Uznání: R. Mushotzky (GSFC) et al., Chandra, NASA

Je všude, ale nikdo nevěděl proč. V každém směru obloha vždycky září rentgenovým zářením. Jev rentgenového záření pozadí byl objeven před 35 lety, brzy po vypuštění prvních rentgenových družic a od té doby zůstal nevysvětlený. Včera byly zveřejněny výsledky založené na datech z nedávno vypuštěné rentgenové observatoře Chandra, které zřejmě rozřešily tuto záhadu. Fotografie nahoře ukazuje, že asi 80 procent difuzního tvrdého rentgenového záření pozadí je způsobeno velkým množstvím velmi slabých zdrojů. Nová otázka je, co jsou tyto zdroje? Ranné spekulace z nichž mnohé předcházely tato pozorování předpokládají, že mnohé z těchto zdrojů jsou aktivní centra ve vzdálených galaxiích a asi obsahují masivní černé díry. Pořád ale ještě mohou být i jiné zdroje zatím neznámého původu.

Štítky: Chandra, Rentgenové pozadí


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »