Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk pro pozorovatele

Uznání a copyright: Robert Gendler

Tento velice ostrý snímek měsíčního úplňku pořídil 22.prosince 1999 lovec astronomických snímků Rob Gendler. Poslední úplněk tisíciletí (resp. Y1.9Ks) byl velký, krásný, jasný a náladový a potěšil a inspiroval i příležitostné pozorovatele. Prosincový měsíc byl zvláštní z jiného důvodu, neboť plná fáze nastala v den zimního slunovratu a na hodiny od mesíčního perigea. Také první úplněk roku 2000 přinese zvláštní nadílku a předvede pozemšťanům úplné zatmění Měsíce. Ve čtvrtek 21.ledna ráno vstoupí Měsíc do tmavého okraje zemského stínu 4:01 SEČ a úplná fáze zatmění začne v 5:05 SEČ (4:05 GMT) a potrvá 77 minut. Toto zatmění Měsíce bude viditelné ze Severní a Jižní Ameriky a západní Evropy.

Štítky: Úplněk, Lunární zatmění


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »