Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk pro pozorovatele

Uznání a copyright: Robert Gendler

Tento velice ostrý snímek měsíčního úplňku pořídil 22.prosince 1999 lovec astronomických snímků Rob Gendler. Poslední úplněk tisíciletí (resp. Y1.9Ks) byl velký, krásný, jasný a náladový a potěšil a inspiroval i příležitostné pozorovatele. Prosincový měsíc byl zvláštní z jiného důvodu, neboť plná fáze nastala v den zimního slunovratu a na hodiny od mesíčního perigea. Také první úplněk roku 2000 přinese zvláštní nadílku a předvede pozemšťanům úplné zatmění Měsíce. Ve čtvrtek 21.ledna ráno vstoupí Měsíc do tmavého okraje zemského stínu 4:01 SEČ a úplná fáze zatmění začne v 5:05 SEČ (4:05 GMT) a potrvá 77 minut. Toto zatmění Měsíce bude viditelné ze Severní a Jižní Ameriky a západní Evropy.

Štítky: Úplněk, Lunární zatmění


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »