Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v perigeu a v apogeu

Uznání: Galileo Project, NASA

Dnes v noci, budou moci ti požehnaní jasnou oblohou obdivovat nádherný úplněk, poslední úplněk "Y1.9K". Skutečně, dnes v noci bude slunovratový a perigeový úplněk, kdy Měsíc dosáhne své plné fáze a perigea (nejbližšího bodu na oběžné dráze) při slunovratu, prvním zimním dni na severní polokouli. Očekávání tohoto nebeského úkazu způsobilo záplavu e-mailů přetřásajících pověsti, že perigeově slunovratový úplněk bude intenzivně jasný. Výpočty ale ukazují, že bude jen o něco jasnější než obvykle a jistě ne tak dramaticky. Proč by měl být jasnější? Především protože se Měsíc jeví v perigeu větší a jasnější. Ilustrace nahoře založená na snímcích sondy Galileo ukazuje přibližný rozdíl ve zdánlivé velikosti mezi úplňkem v perigeu (vlevo) a v apogeu, tedy v nejvzdálenějším bodu lunární dráhy. Země a Měsíc jsou také o několik procent blíže ke Slunci během zimy na severní polokouli, ovšem kombinace obou jevů způsobí, že se dnešní úplněk bude jevit jen o 20% jasnější než průměrný úplněk. Rozdíl není asi ani postřehnutelný lidským okem.

Štítky: Úplněk, Slunovrat, Přízemí, Odzemí


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »