Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v perigeu a v apogeu

Uznání: Galileo Project, NASA

Dnes v noci, budou moci ti požehnaní jasnou oblohou obdivovat nádherný úplněk, poslední úplněk "Y1.9K". Skutečně, dnes v noci bude slunovratový a perigeový úplněk, kdy Měsíc dosáhne své plné fáze a perigea (nejbližšího bodu na oběžné dráze) při slunovratu, prvním zimním dni na severní polokouli. Očekávání tohoto nebeského úkazu způsobilo záplavu e-mailů přetřásajících pověsti, že perigeově slunovratový úplněk bude intenzivně jasný. Výpočty ale ukazují, že bude jen o něco jasnější než obvykle a jistě ne tak dramaticky. Proč by měl být jasnější? Především protože se Měsíc jeví v perigeu větší a jasnější. Ilustrace nahoře založená na snímcích sondy Galileo ukazuje přibližný rozdíl ve zdánlivé velikosti mezi úplňkem v perigeu (vlevo) a v apogeu, tedy v nejvzdálenějším bodu lunární dráhy. Země a Měsíc jsou také o několik procent blíže ke Slunci během zimy na severní polokouli, ovšem kombinace obou jevů způsobí, že se dnešní úplněk bude jevit jen o 20% jasnější než průměrný úplněk. Rozdíl není asi ani postřehnutelný lidským okem.

Štítky: Úplněk, Slunovrat, Přízemí, Odzemí


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »