Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunace

Uznání: António Cidadăo

Vzhled našeho Měsíce se mění každou noc. Tato časová sekvence snímků ukazuje, jak vypadá náš Měsíc během lunace, tedy během úplného měsíčního cyklu. Jak Měsíc obíhá Zemi, polovina osvětlená Sluncem se stává nejprve více viditelnou a pak méně viditelnou. Měsíc je vždycky přivrácen stejnou stranou k Zemi. Zdánlivá velikost Měsíce se také poněkud mění a také se lehce kolébe, což se nazývá librace a je patrné jak Měsíc obíhá po své eliptické dráze. Během cyklu se sluneční světlo odráží od Měsíce pod jinými úhly a tak ozařuje různě odlišné oblasti. Plná lunace trvá 29.5 dne, přesně jeden měsíční měsíc.

Štítky: Měsíc, Lunace, Fáze, Animated gif


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Měsíce

Konjunkce Venuše a Měsíce. Foceno v Libníkovicích, pomocí Nikonu D5500 a objektivu Nikon 50mm F1.4

Další informace »