Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunace

Uznání: António Cidadăo

Vzhled našeho Měsíce se mění každou noc. Tato časová sekvence snímků ukazuje, jak vypadá náš Měsíc během lunace, tedy během úplného měsíčního cyklu. Jak Měsíc obíhá Zemi, polovina osvětlená Sluncem se stává nejprve více viditelnou a pak méně viditelnou. Měsíc je vždycky přivrácen stejnou stranou k Zemi. Zdánlivá velikost Měsíce se také poněkud mění a také se lehce kolébe, což se nazývá librace a je patrné jak Měsíc obíhá po své eliptické dráze. Během cyklu se sluneční světlo odráží od Měsíce pod jinými úhly a tak ozařuje různě odlišné oblasti. Plná lunace trvá 29.5 dne, přesně jeden měsíční měsíc.

Štítky: Měsíc, Lunace, Fáze, Animated gif


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »