Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunace

Uznání: António Cidadăo

Vzhled našeho Měsíce se mění každou noc. Tato časová sekvence snímků ukazuje, jak vypadá náš Měsíc během lunace, tedy během úplného měsíčního cyklu. Jak Měsíc obíhá Zemi, polovina osvětlená Sluncem se stává nejprve více viditelnou a pak méně viditelnou. Měsíc je vždycky přivrácen stejnou stranou k Zemi. Zdánlivá velikost Měsíce se také poněkud mění a také se lehce kolébe, což se nazývá librace a je patrné jak Měsíc obíhá po své eliptické dráze. Během cyklu se sluneční světlo odráží od Měsíce pod jinými úhly a tak ozařuje různě odlišné oblasti. Plná lunace trvá 29.5 dne, přesně jeden měsíční měsíc.

Štítky: Měsíc, Lunace, Fáze, Animated gif


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »