Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá polární záře během výpadku slunečního větru

Uznání: PIXIE, POLAR, NASA

Z neznámých důvodů se 10.května zdánlivě zastavil sluneční vítr. Normálně naše Slunce emituje vítr mezi 5 až 10 energetickými částicemi na krychlový centimetr pohybující se ven rychlostí asi 500 km/s. Pozdě 10.května se ovšem tento vichr ztlumil na téměř vánek jedné částice na pět krychlových centimetrů. Sluneční korona mohla najednou poměrně nerušeně plynout do sluneční soustavy vytvářejíce přitom paprsky energetických elektronů. Jeden takový paprsek zjevně dosáhl severní magnetický pól Země a byl vidět jako neobvyklé rentgenová aurora digitálně rekonstruovaná na snímku ve falešných barvách nahoře. Naše atmosféra absorbovala elektrony. Tento obraz poskytl přímý důkaz, že severní magnetický pól Země byl spojen se Sluncem zatímco jižní magnetický pól Země byl spojen ke vzdálené sluneční soustavě. Slunenčí vítr se vrátil k normálu 12.května.

Štítky: Sluneční vítr, Polární záře, Sluneční korona


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »