Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá polární záře během výpadku slunečního větru

Uznání: PIXIE, POLAR, NASA

Z neznámých důvodů se 10.května zdánlivě zastavil sluneční vítr. Normálně naše Slunce emituje vítr mezi 5 až 10 energetickými částicemi na krychlový centimetr pohybující se ven rychlostí asi 500 km/s. Pozdě 10.května se ovšem tento vichr ztlumil na téměř vánek jedné částice na pět krychlových centimetrů. Sluneční korona mohla najednou poměrně nerušeně plynout do sluneční soustavy vytvářejíce přitom paprsky energetických elektronů. Jeden takový paprsek zjevně dosáhl severní magnetický pól Země a byl vidět jako neobvyklé rentgenová aurora digitálně rekonstruovaná na snímku ve falešných barvách nahoře. Naše atmosféra absorbovala elektrony. Tento obraz poskytl přímý důkaz, že severní magnetický pól Země byl spojen se Sluncem zatímco jižní magnetický pól Země byl spojen ke vzdálené sluneční soustavě. Slunenčí vítr se vrátil k normálu 12.května.

Štítky: Sluneční vítr, Polární záře, Sluneční korona


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »