Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

R jako Andromeda

Uznání: S. Murray, M. Garcia, et al., (CfA) SAO, CXO, NASA

Velká nádherná spirální galaxie vzdálená 2 milióny světelných let - Andromeda (M31) - byla dlouho předkládána jako obraz naší Mléčné dráhy, jako vzdálené zrcadlo naší vlastní galaxie. V šedesátých letech dvacátého století britská sci-fi série "A For Andromeda" dokonce postulovala, že je domovem jiné technologické civilizace, která by mohla s námi komunikovat. S použitím nových pozorovacích možností rentgenového dalekohledu Chandra na oběžné dráze astronomové nyní zobrazili střed našeho téměř dvojčete vesmírného ostrovu a našli důkaz objektů tak bizardních, že by udělaly dojem na hodně jak spisovatelů tak i čtenářů science fiction z šedesátých let. Podobně jako Mléčná dráha i galaktické centrum Andromedy je domovem rentgenových zdrojů charakteristických pro černou díru o hmotnosti miliónu nebo více sluncí. Nahoře je vidět rentgenový snímek ve falešných barvách, který zobrazuje několik rentgenových zdrojů, asi jde o rentgenové binární hvězdy ve středové oblasti, jako žlutavé body. Modrý zdroj umístěný vpravo od galaktického středu odpovídá poloze předpokládané masivní černé díry. Rentgenové záření vzniká, jak materiál padá do černé díry a odhady z rentgenových dat ukazují, že středový zdroj Andromedy je překvapivě studený - jen kolem miliónu stupňů ve srovnání s deseti milióny stupňů pro rentgenové dvojhvězdy v Andromedě.

Štítky: M31, Galaktický střed, Rentgenový, Černá díra


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »