Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

R jako Andromeda

Uznání: S. Murray, M. Garcia, et al., (CfA) SAO, CXO, NASA

Velká nádherná spirální galaxie vzdálená 2 milióny světelných let - Andromeda (M31) - byla dlouho předkládána jako obraz naší Mléčné dráhy, jako vzdálené zrcadlo naší vlastní galaxie. V šedesátých letech dvacátého století britská sci-fi série "A For Andromeda" dokonce postulovala, že je domovem jiné technologické civilizace, která by mohla s námi komunikovat. S použitím nových pozorovacích možností rentgenového dalekohledu Chandra na oběžné dráze astronomové nyní zobrazili střed našeho téměř dvojčete vesmírného ostrovu a našli důkaz objektů tak bizardních, že by udělaly dojem na hodně jak spisovatelů tak i čtenářů science fiction z šedesátých let. Podobně jako Mléčná dráha i galaktické centrum Andromedy je domovem rentgenových zdrojů charakteristických pro černou díru o hmotnosti miliónu nebo více sluncí. Nahoře je vidět rentgenový snímek ve falešných barvách, který zobrazuje několik rentgenových zdrojů, asi jde o rentgenové binární hvězdy ve středové oblasti, jako žlutavé body. Modrý zdroj umístěný vpravo od galaktického středu odpovídá poloze předpokládané masivní černé díry. Rentgenové záření vzniká, jak materiál padá do černé díry a odhady z rentgenových dat ukazují, že středový zdroj Andromedy je překvapivě studený - jen kolem miliónu stupňů ve srovnání s deseti milióny stupňů pro rentgenové dvojhvězdy v Andromedě.

Štítky: M31, Galaktický střed, Rentgenový, Černá díra


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »