Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

R jako Andromeda

Uznání: S. Murray, M. Garcia, et al., (CfA) SAO, CXO, NASA

Velká nádherná spirální galaxie vzdálená 2 milióny světelných let - Andromeda (M31) - byla dlouho předkládána jako obraz naší Mléčné dráhy, jako vzdálené zrcadlo naší vlastní galaxie. V šedesátých letech dvacátého století britská sci-fi série "A For Andromeda" dokonce postulovala, že je domovem jiné technologické civilizace, která by mohla s námi komunikovat. S použitím nových pozorovacích možností rentgenového dalekohledu Chandra na oběžné dráze astronomové nyní zobrazili střed našeho téměř dvojčete vesmírného ostrovu a našli důkaz objektů tak bizardních, že by udělaly dojem na hodně jak spisovatelů tak i čtenářů science fiction z šedesátých let. Podobně jako Mléčná dráha i galaktické centrum Andromedy je domovem rentgenových zdrojů charakteristických pro černou díru o hmotnosti miliónu nebo více sluncí. Nahoře je vidět rentgenový snímek ve falešných barvách, který zobrazuje několik rentgenových zdrojů, asi jde o rentgenové binární hvězdy ve středové oblasti, jako žlutavé body. Modrý zdroj umístěný vpravo od galaktického středu odpovídá poloze předpokládané masivní černé díry. Rentgenové záření vzniká, jak materiál padá do černé díry a odhady z rentgenových dat ukazují, že středový zdroj Andromedy je překvapivě studený - jen kolem miliónu stupňů ve srovnání s deseti milióny stupňů pro rentgenové dvojhvězdy v Andromedě.

Štítky: M31, Galaktický střed, Rentgenový, Černá díra


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »