Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Akreční disk podvojné soustavy

Uznání: ST ScI, NASA

Naše Slunce je neobvyklé v tom, že je samostatné - většina hvězd se vyskytuje ve vícenásobných nebo podvojných (binárních) systémech. V podvojných soustavách se hmotnější složka vyvíjí rychleji až se stane kompaktním objektem - buď bílým trpaslíkem, neutronovou hvězdou nebo černou dírou. Když se méně hmotná složka posléze vyvine do expanzního stadia, může být tak blízko kompaktní hvězdě, že její vnější atmosféra doslova spadne na kompaktní hvězdu. Tatový případ je nakreslen nahoře. Plyn z modré obří hvězdy se odtahuje do akrečního disku kolem kompaktní binární složky. Plyn v akrečním disku víří, zahřívá se a nakonec padá na kompaktní hvězdu. Extrémní podmínky, které se často vyskytují na povrchu kompaktní hvězdy kde padá plyn mnohokrát způsobuje detekovatelné rentgenové záření, gama záření nebo dokonce exploze kataklyymatických nov. Studium extrémních podmínek v těchto soustavách nám vypovídá o vnitřních vlastnostech obyčejné hmoty kolem nás.

Štítky: Akreční disk, Binary stars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »