Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černé díry ve středech galaxií

Uznání: (U. Mich) et al., HST, NASA

Mají všechny galaxie černé díry ve svých středech? I když zatím ani u jediné galaxie nebyla prokázána černá díra ve středu, seznam kandidátů plynule roste. Výsledky astronomů, kteří používají přístroje jako je kosmický dalekohled Hubble Space Telescope nyní ukazují, že většina a možná i všechny velké galaxie mohou mít jeden z těchto hustých přízraků. Ve všech studovaných galaxiích rychlosti hvězd vzrůstají v blízkosti středu. To samo ukazuje na střed milionkrát hmotnější než naše Slunce jež obsahuje hvězdy. Tato hmostnost kombinovaná s omezenou velikostí vede k centrálním černým dírám. Budeme to někdy doopravdy vědět?

Štítky: Galaktická centra, Černé díry, Galaxie


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »