Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černé díry ve středech galaxií

Uznání: (U. Mich) et al., HST, NASA

Mají všechny galaxie černé díry ve svých středech? I když zatím ani u jediné galaxie nebyla prokázána černá díra ve středu, seznam kandidátů plynule roste. Výsledky astronomů, kteří používají přístroje jako je kosmický dalekohled Hubble Space Telescope nyní ukazují, že většina a možná i všechny velké galaxie mohou mít jeden z těchto hustých přízraků. Ve všech studovaných galaxiích rychlosti hvězd vzrůstají v blízkosti středu. To samo ukazuje na střed milionkrát hmotnější než naše Slunce jež obsahuje hvězdy. Tato hmostnost kombinovaná s omezenou velikostí vede k centrálním černým dírám. Budeme to někdy doopravdy vědět?

Štítky: Galaktická centra, Černé díry, Galaxie


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »