Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nepravidelná galaxie Sextans A

Uznání: D. Hunter (Lowell Observatory), Z. Levay (STScI)

Někdy se zdá jakoby jen velké spirální galaxie získávaly veškerou slávu. Jsou nově stvořené, jasné, podél krásné modré hvězdokupy, symetrická spirální ramena zajišťují pozornost. Ale malé nepravidelné galaxie také tvoří hvězdy jako je tvoří tato rozkošná galaxie tvaru upadlé žvýkačky Sextans A. Galaxie Sextans A vzdálená asi 10 milionů světelných let je člen místní skupiny galaxií, jež zahrnuje hmotné spirály jako Andromedu a naši vlastní Mléčnou dráhu. Jasné hvězdy popředí Mléčné dráhy se jeví na tomto snímku žlutě. Za nimi leží hvězdy galaxie Sextans A s jasně viditelnými mladými modrými hvězdokupami.

Štítky: Zbytek supernovy, M82, VLBI, Rádioastronomie


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »