Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

2.duben 1999 - Hvězdy z NGC 206

Uznání: B.J. Mochejska (Warsaw University), The DIRECT Project, FLWO, MDM

Hvězdokupa NGC 206 uhnízděná v prachovém rameni velké spirální galaxie v Andromedě (M31), je jedna z největších známých hvězdných formací v naší místní skupině galaxií. Krásné jasné modré hvězdy NGC 206 prozrazují její mládí - ale bližší systematické studium proměnných hvězd uvnitř a okolo NGC 206 ukáže také její vzdálenost. Astronomové hledají proměnné hvězdy v NGC 206, zvláště pulsující hvězdy známé jako cefeidy a zákrytové binární hvězdné systémy. Vzdálenosti těchto typů hvězd mohou být efektivně určeny sledováním periodických změn jejich jasnosti a spektra. Asi 3 milióny světelných let daleko je přesně známá vzdálenost k NGC 206 a tak i k M31 rozhodující pro lepší porozumění vzniku a vývoje galaxií a konečně i vzdáleností ve vesmíru.

Štítky: Distance scale, M31, Cefeida, Hvězdokupa


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »