Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

APOD: 1.duben 1999 - Lyžujte na Marsu

Uznání : Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Tato jasně odrážející pole sněhu nebo ledu jsou na okraje kráteru na severní polokouli Marsu. Jsou asi 500 metrů dlouhá a přetrvala přes osm měsíců jarního a letního počasí na rudé planetě. Snímek pořídila nedávno sonda Mars Global Surveyor, také se zdá, že tam není tlačenice...připomínáme ovšem komusi na 1.Apríla, že lístky na vlek jsou na Marsu velice drahé. Samozřejmě dovolená na rudé planetě by mohla pořád nabídnout některé výhody pro nadšence na lyžích a snowboardu. Například, nízká gravitace na Marsu (asi 3/8 pozemské gravitace) v každém případě sníží bolesti svalů a zranění z pádů. Veselý 1.Apríl přeje APOD.

Štítky: Zimní sporty, Mráz, Sníh, Mars


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »