Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezihvězdný prach v NGC 891

Uznání: C. Howk & B. Savage (Wisconsin); N. Sharp (NOAO)
Copyright: WIYN, Inc., 3.5-m WIYN Telescope

Co se děje v NGC 891? Tato galaxie se doposud jevila velmi podobná naší vlastní Galaxii Mléčné dráze: spirální galaxie viděná zboku. Nicméně nedávné snímky NGC 891 s vysokým rozlišením prachu ukazují neobvyklé vláknovité vzory sahající dosti daleko z jejího galaktického disku. Tento mezihvězdný prach byl pravděpodobně vyvržen z galaktického disku do hala explozemi supernov. Protože prach je tak jemný, jeho existence po vypuzení z disku může mnohé vypovídat. Nově objevený jev se zdá ovšem někdy tak komplexní, že přináší více otázek jak odpovědí.

Štítky: Spirální galaxie, Prach


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »