Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronauté z Mercury a raketa Redstone

Uznání: NASA

Astronauté projektu Mercury ve vesmírném oblečení John H. Glenn, Virgil I. Grissom a Alan B. Shepard Jr. (zleva doprava) pózují před raketou Redstone na tomto starobylém snímku NASA z roku 1961. Projekt Mercury byl prvním americkým programem s cílem dopravit lidi do vesmíru. Výsledkem bylo 6 letů v jednomístné kabině s raketami Redstone a Atlas. Krátce po prvním americkém pilotovaném suborbitálním letu s Alanem Shepardem oznámil president Kennedy cíl přistání lidí na Měsíci do roku 1970. Tento cíl dosáhl program NASA Apollo a sám Shepard kráčel po Měsíci jako velitel mise Apollo 14. Alan Shepard zesnul v roce 1998. Virgil Grissom zemřel v tragickém požáru během zkušebního startu Apolla na rampě v roce 1967. Senátor John Glenn letěl zase při 25-tém letu raketoplánu Discovery.

Štítky: Redstone, Projekt Mercury, Raketa, Kosmonaut, Kosmická loď


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Měsíce nad Žižkovem

1. 7. 2020 byla v noci jasná obloha a tak bylo nádherné sledovat, jak Měsíc končí svou pouť a potápí se do kulis žižkovských střech. Na snímku je zachycen okamžik, kdy měsíční kotouč prochází za kostelem sv. Prokopa.

Další informace »