Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronauté z Mercury a raketa Redstone

Uznání: NASA

Astronauté projektu Mercury ve vesmírném oblečení John H. Glenn, Virgil I. Grissom a Alan B. Shepard Jr. (zleva doprava) pózují před raketou Redstone na tomto starobylém snímku NASA z roku 1961. Projekt Mercury byl prvním americkým programem s cílem dopravit lidi do vesmíru. Výsledkem bylo 6 letů v jednomístné kabině s raketami Redstone a Atlas. Krátce po prvním americkém pilotovaném suborbitálním letu s Alanem Shepardem oznámil president Kennedy cíl přistání lidí na Měsíci do roku 1970. Tento cíl dosáhl program NASA Apollo a sám Shepard kráčel po Měsíci jako velitel mise Apollo 14. Alan Shepard zesnul v roce 1998. Virgil Grissom zemřel v tragickém požáru během zkušebního startu Apolla na rampě v roce 1967. Senátor John Glenn letěl zase při 25-tém letu raketoplánu Discovery.

Štítky: Redstone, Projekt Mercury, Raketa, Kosmonaut, Kosmická loď


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »