Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronauté z Mercury a raketa Redstone

Uznání: NASA

Astronauté projektu Mercury ve vesmírném oblečení John H. Glenn, Virgil I. Grissom a Alan B. Shepard Jr. (zleva doprava) pózují před raketou Redstone na tomto starobylém snímku NASA z roku 1961. Projekt Mercury byl prvním americkým programem s cílem dopravit lidi do vesmíru. Výsledkem bylo 6 letů v jednomístné kabině s raketami Redstone a Atlas. Krátce po prvním americkém pilotovaném suborbitálním letu s Alanem Shepardem oznámil president Kennedy cíl přistání lidí na Měsíci do roku 1970. Tento cíl dosáhl program NASA Apollo a sám Shepard kráčel po Měsíci jako velitel mise Apollo 14. Alan Shepard zesnul v roce 1998. Virgil Grissom zemřel v tragickém požáru během zkušebního startu Apolla na rampě v roce 1967. Senátor John Glenn letěl zase při 25-tém letu raketoplánu Discovery.

Štítky: Redstone, Projekt Mercury, Raketa, Kosmonaut, Kosmická loď


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »