Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronauté z Mercury a raketa Redstone

Uznání: NASA

Astronauté projektu Mercury ve vesmírném oblečení John H. Glenn, Virgil I. Grissom a Alan B. Shepard Jr. (zleva doprava) pózují před raketou Redstone na tomto starobylém snímku NASA z roku 1961. Projekt Mercury byl prvním americkým programem s cílem dopravit lidi do vesmíru. Výsledkem bylo 6 letů v jednomístné kabině s raketami Redstone a Atlas. Krátce po prvním americkém pilotovaném suborbitálním letu s Alanem Shepardem oznámil president Kennedy cíl přistání lidí na Měsíci do roku 1970. Tento cíl dosáhl program NASA Apollo a sám Shepard kráčel po Měsíci jako velitel mise Apollo 14. Alan Shepard zesnul v roce 1998. Virgil Grissom zemřel v tragickém požáru během zkušebního startu Apolla na rampě v roce 1967. Senátor John Glenn letěl zase při 25-tém letu raketoplánu Discovery.

Štítky: Redstone, Projekt Mercury, Raketa, Kosmonaut, Kosmická loď


1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter nad západním obzorem

Další informace »