Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronauté z Mercury a raketa Redstone

Uznání: NASA

Astronauté projektu Mercury ve vesmírném oblečení John H. Glenn, Virgil I. Grissom a Alan B. Shepard Jr. (zleva doprava) pózují před raketou Redstone na tomto starobylém snímku NASA z roku 1961. Projekt Mercury byl prvním americkým programem s cílem dopravit lidi do vesmíru. Výsledkem bylo 6 letů v jednomístné kabině s raketami Redstone a Atlas. Krátce po prvním americkém pilotovaném suborbitálním letu s Alanem Shepardem oznámil president Kennedy cíl přistání lidí na Měsíci do roku 1970. Tento cíl dosáhl program NASA Apollo a sám Shepard kráčel po Měsíci jako velitel mise Apollo 14. Alan Shepard zesnul v roce 1998. Virgil Grissom zemřel v tragickém požáru během zkušebního startu Apolla na rampě v roce 1967. Senátor John Glenn letěl zase při 25-tém letu raketoplánu Discovery.

Štítky: Redstone, Projekt Mercury, Raketa, Kosmonaut, Kosmická loď


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »