Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře před bouří

Uznání a copyright: Jan Curtis (U. Alaska), ACRC

Začátek dubna přinesl jednu z nejintenzivnějších aurorálních bouří v tomto desetiletí. Polární záře z 6.dubna byla označena za největší viditelnou na Zemi od roku 1989 a byla vidět po celé Evropě a většině Severní Ameriky. Ten den očekávalo mnoho pozorovatelů spatřit vzácnou konstelaci planet a tak dostali ještě odměnu navíc. Hodně byly zaznamenány polární záře s poměrně neobvyklou červenou barvou. Polární záře nahoře pozorovaná za soumraku nad Aljaškou vykazovala mnohem typičtější zelenou záři. Nad stromy a budovami je superponován obrovský aurorální prstenec. Aurorální aktivita se odehrává ve vysoké zemské atmosféře a je přímým důsledkem bouří na našem Slunci. Ze Slunce proudí obrovské spršky nabitých částic a jejich malá část je zachycena zemským magnetickým polem do atmosféry, kde naráží na atomy a způsobuje záři oblohy. Částice jsou neškodné pro lidi na povrchu Země, ale působí potíže družicím nahoře na oběžné dráze.

Štítky: Zemská atmosféra, Polární záře


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »