Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční kometa

Uznání: LASCO, SOHO Consortium, NRL, ESA, NASA

Tuto sluneční kometu "Sungrazer" dopadající k naplnění ohnivého osudu zaznamenal koronograf LASCO - Large Angle Spectrometric COronagraph na sondě SOHO 23.prosince 1996. LASCO používá zákrytový disk jež je částečně viditelný vpravo dole k odclonění jinak nesmírně přezařujícího slunečního disku a tak umožňuje zobrazit vnitřních 5 milionů mil (8 mil.km) poměrně slabé korony. U komety je vidět její koma jež vstupuje do jasné rovníkové oblasti slunečního větru (orientován svisle). Skvrny a body na snímku jsou hvězdy pozadí a kamerové proudy způsobené nabitými částicemi. Družice SOHO vyslaná do vesmíru k trvalému sledování Slunce zaznamenala 7 komet v těsné blízkosti Slunce. Za základě rozboru jejich drah se zdá, že patří do rodiny komet vytvořených postupnými rozpady z jedné velké mateřské komety, jež prošla velmi blízko Slunce ve 12.století. Jasná kometa z roku 1965 Ikeya-Seki byla též členem rodiny slunečních komet přibližujících se až na 400,000 mil (640 000km) od slunečního povrchu. Při průchodu v takové blízkosti Slunce jsou sluneční komety podrobeny destruktivním slapovým silám a intenzivnímu slunečnímu zahřívání. Tato kometa známá jako SOHO 6 nepřežila.

Štítky: Kometa, Lízač Slunce


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »