Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antares a Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: D. Malin (AAO), AATB, ROE, UKS Telescope

Proč je obloha poblíž Antara a Rho Ophiuchi tak barevná? Barvy vyplývají ze směsi objektů a procesů. Jemný prach osvětlovaný zepředu světlem hvězd vytváří modré reflekční mlhoviny. Plynná mračna, jejichž atomy jsou vybuzeny ultafialovým světlem hvězd vytváří červenavé emisní mlhoviny. Podsvícená prachová mračna zaclání světlo hvězd a tak se jeví tmavé. Červený nadobr Antares, jedna z nejjasnějších hvězd noční oblohy, ozařuje žlutočervené mraky vlevo nahoře. Rho Ophiuchi leží ve středu modré mlhoviny napravo. Vzdálená kulová hvězdokupa M4 je viditelná právě pod Antarem a vlevo od červeného mračna jež zaplavuje hvězdu Sigma Scorpii. Tato hvězdná mračna jsou dokonce barevnější než mohou lidské oči uvidět, vyzařují světlo napříč elektromagnetickým spektrem.

Štítky: Star-formation, Mlhoviny, Antares


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »