Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžicová mlhovina ve světle vodíku, kyslíku a síry

Uznání: T. A. Rector, B. Wolpa, M. Hanna (AURA/NOAO/NSF)

Růžicová mlhovina - Roseta je velká emisní mlhovina ve vzdálenosti 3000 světelných let. Velký přebytek vodíku dává NGC 2237 na většině fotografií její červenou barvu. Vítr z hvězd otevřené hvězdokupy známé jako NGC 2244 vyčistil prostor ve středu mlhoviny. Ovšem fotografie nahoře byla pořízena ve světle emitovaném třemi prvky v plynu ionizovaném energetickými středovými hvězdami. Zelené světlo pocházející od kyslíku a modré pocházející od síry doplňují červené z vodíku. Vlákna tmavých prachových pásů se vinou skrze plyn celou mlhovinou. Původ nedávno pozorovaných rychle se pohybujících molekulárních uzlíků v mlhovině Roseta zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, NGC 2237


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »