Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžicová mlhovina ve světle vodíku, kyslíku a síry

Uznání: T. A. Rector, B. Wolpa, M. Hanna (AURA/NOAO/NSF)

Růžicová mlhovina - Roseta je velká emisní mlhovina ve vzdálenosti 3000 světelných let. Velký přebytek vodíku dává NGC 2237 na většině fotografií její červenou barvu. Vítr z hvězd otevřené hvězdokupy známé jako NGC 2244 vyčistil prostor ve středu mlhoviny. Ovšem fotografie nahoře byla pořízena ve světle emitovaném třemi prvky v plynu ionizovaném energetickými středovými hvězdami. Zelené světlo pocházející od kyslíku a modré pocházející od síry doplňují červené z vodíku. Vlákna tmavých prachových pásů se vinou skrze plyn celou mlhovinou. Původ nedávno pozorovaných rychle se pohybujících molekulárních uzlíků v mlhovině Roseta zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, NGC 2237


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »